13 животни правила на Јапонците што се тешко разбирливи за секој странец

13 животни правила на Јапонците што се тешко разбирливи за секој странец

Има многу приказни за особеноста на животот на Јапонците. И ако некогаш ја посетите земјата на изгрејсонцето, бидете подготвени да ги прифатите локалните правила на однесување: не планирајте да посетите некого како гостин, планирајте дека ѓубрето кое ќе го направите надвор ќе си го донесете дома и никогаш не го дувајте вашиот нос на јавно место. И да, бесцелно е да кажете некому дека сте вегетаријанец – ќе ви дадат да јадете месо, како и да е. Преку истражување е направена споредба на животниот стил на Јапонците со претставници од други култури и се чини дека постојат два паралелни универзуми кои што немаат ништо заедничко.

13 животни правила на Јапонците што се тешко разбирливи за секој странец

1. Јапонските жени повеќе не ја бојадисуваат нивната коса

До пред неколку години и Јапонките, како и сите други жени, ја бојадисуваа нивната коса во кафена нијанса или правеа шатирани прамени, а сега во тренд е нивната природно темна боја на коса. Ученичките и студентките мора да имаат природна боја на коса. И, доколку не е темна, тие мора да докажат дека нивната природна боја на коса е таква, на пример, преку фотографии од детството.

2. Јапонците не ги канат нивните пријатели на гости во нивните домови

Дури и поканата на близок пријател во нивниот дом е многу невообичаена во Јапонија затоа што луѓето во оваа земја се многу затворени. Сите средби тие ги планираат на јавно место. Јапонците не се посетуваат меѓусебно без причина – тие мора да имаат добра причина за да го направат тоа.

3. Никој не јаде додека чекори

Јапонците навистина ја ценат храната, дури на некој начин ја обожуваат. И самиот процес на јадење на храната е нешто свето овде. Луѓето од Јапонија нема едноставно да чекорат и да јадат во исто време. Но, дозволено е да се пие покрај кафемат. Јадењето во јавен транспорт исто така, се смета за непристојно, но во ред е да се јаде во возовите што се обраќаат на подалечна дестинација.

4. Непристојно е да се свири со автомобилската сирена додека сте во сообраќајна гужва

Дури и за време на најтешки услови на патиштата, нема да слушнете ниту еден свиреж од автомобил во центарот на Токио. Жителите се многу учтиви и трпеливи и не сакаат да вознемират ниту еден учесник во сообраќајот. Луѓето од другите земји често се ослободуваат од стрес и ја покажуваат нивната фрустрација преку автомобилската сирена.

5. Речиси е невозможно да се биде вегетаријанец во Јапонија

Локалната кујна не ни претпоставува дека некои луѓе едноставно не јадат месо. Сите специјалитети имаат состојки од животинско потекло. Дури и обичните тестенини (нудли) се варат во супа од месо, па затоа дури и ако некој специјалитет ни изгледа вегетаријански и содржи само зеленчук, повообичаено е дека некои животни се повредени за да се подготви јадењето.

6. Растечениот нос може длабоко да навреди некој Јапонец

Ако почнете да го дувате вашиот нос во нечие присуство во Јапонија, или страшно ќе го навредите или ќе се протолкува како обид да покажете дека сте подобри од другите. Ако некој Јапонец има растечен нос, мора да носи заштитна маска. Но, ова е чудно и интересно – сосема е нормално гласно да џвакате додека ги јадете вашите тестенини.

7. Одморањето по работниот ден е нешто несвојствено за нив

Затоа што луѓето се ужасно зафатени во земјата на изгрејсонцето, луѓето во неа немаат време да прават што сакаат, да спортуваат или да патуваат. Ако Јапонецот е совесен работник, тој работи повеќе од 60 часа неделно, па заради тоа речиси и нема слободно време. Во другите земји сосема е нормално вечерите да ги поминувате правејќи го тоа што го сакате.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар