10 секојдневни нешта што некогаш биле забранети

10 секојдневни нешта што некогаш биле забранети

Некои работи што денес ни се секојдневие, некогаш биле илегални. И покрај тоа што овие нешта навистина се безопасни, сепак биле забранети. Многу често оние кои биле одговорни за забраните имале и други мотиви наместо оние коишто ги наведувале. Погледнете за кои нешта станува збор.

1. Фудбал

10 секојдневни нешта што некогаш биле забранети

Фудбалот имал турбулентна историја во Англија и Шкотска каде што бил забранет неколку пати. Првата забрана била ставена на 13-ти април 1314-та година од страна на Едвард II од Англија. Тој сметал дека фудбалот предизвикувал многу врева и можел да има несакани последици. Тој го забранил фудбалот само во Лондон. Втората забрана била во 1331-ва година поставена од страна на Едвард III. Тој ги забранил сите спортови во 1363-та и наредил дека сите треба да спортуваат само стрелаштво. Кралевите Ричард II, Хенри IV и Хенри V исто така го забраниле фудбалот за време на нивното владеење.

Најверојатно кралевите ја забранувале играта бидејќи не ја играле аристократите, па нормално е да биле љубоморни.

2. Божиќ

10 секојдневни нешта што некогаш биле забранети

Во 1659-та година пуританците го направиле невозможното – го забраниле Божиќ. Тие имале строга интерпретација на христијанството и сметале дека сите прослави, вклучувајќи го и Божиќ, се грев. Самиот празник го сметале за пагански. Првата забрана била поставена во 1644-та година во Англија кога пуританците го сочинувале мнозинството во англискиот парламент. Биле забранети и елките, декорациите и божиќните оброци.

За да се осигурат дека никој нема да прославува Божиќ, тој бил работен ден, а гласниците ги потсетувале сите дека празникот нема да се слави. Забраната траела до 1660-та година.

3. Шах

10 секојдневни нешта што некогаш биле забранети

Шахот бил забрануван во разни периоди од историјата во Персија, Египет, Јапонија и Франција. Забранет бил и во модерен Авганистан, а моментално е забранет во Саудиска Арабија. Прво бил забранет во Персија во 644-та година бидејќи се сметало дека води кон коцкање. Неколку децении подоцна шахот бил забранет и во Јапонија. Во 1005-та година би забранет во Египет, а во Франција бил забранет во 1254-та година.

Забраната во Саудиска Арабија стапила на сила во 2016-та година бидејќи шахот бил само трошење време. Јасно е дека сите забрани се поради необични причини, најверојатно поради религија. Веројатно луѓето претпоставувале дека моќно битие ја контролира нивната среќа за победување, но во стратегиска игра како шахот, победата зависи само од нивните потези.

4. Пуканки

10 секојдневни нешта што некогаш биле забранети

Пуканките биле забранети во кината во ерата на немите филмови. Во тој период киното било забава само за богатите кои можеле да читаат. Кината биле уредени со скап мебел, а подовите биле покриени со скапи теписи, па сопствениците не сакале остатоци од пуканки во нивните кина.

Ова се променило за време на Големата депресија кога се појавиле првите филмови со звук. Луѓето повеќе немало потреба да бидат писмени за да уживаат во филмовите, па почнале да се отвораат кина за пониските класи. Тие оделе на филм со нивни пуканки кои биле евтини дури и во овој период. Кината сфатиле дека ова е одлична можност за заработка, па почнале самите да продаваат пуканки.

5. Куглање

10 секојдневни нешта што некогаш биле забранети

И куглањето било забрането од старите англиски кралеви. Кралот Едвард II го забранил куглањето во 1366-та година, а Едвард IV го забранил повторно во 1477-ма година заедно со уште неколку спортови. Кралот Хенри VIII исто така го забранил куглањето, иако и самиот уживал во него. Можеби ова го спречило да го забрани спортот целосно, па тој им останал достапен само на повисоките класи.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар