Најголемите митови за Инстаграм

Најголемите митови за Инстаграм

Инстаграм стана една од најкористените социјални мрежи на денешницата. Но, стана и чудно место полно со митови, со илузии и со неточни работи. Еве во кои митови не треба да верувате.

Најголемите митови за Инстаграм

Мит 1

Инстаграм ги забранува профилите без претходно предупредување, така што корисниците не ни забележуваат дека се забранети.

Реалност:

Од Инстаграм тврдат дека не се занимаваат со забрани од ваков вид. Нема да добиете забрана ако користите премногу хаштагови или ако направите некои други мали престапи. Некои профили е потешко да се најдат, но од Инстаграм велат дека тоа е последица на лош маркетинг.

Мит 2

Хаштагот што го измисливте е ваша приватна сопственост.

Реалност:

Можеби ќе ве изненади, но одговорот е не. Вие не сте сопственик на содржините на социјалните мрежи. Сè што објавувате станува сопственост на Инстаграм, а ознаките може да ги користат сите.

Мит 3

Инстаграм намерно ги крие вашите објави за да спречи да бидат видени од повеќе луѓе.

Реалност:

Инстаграм веќе не ги прикажува вашите објави хронолошки, што значи дека тие не се достапни по редоследот на објавување, туку на основа на алгоритам.

Мит 4

Купувањето лајкови и следбеници е пократок начин да станете инфлуенсер.

Реалност:

Инстаграм ги казнува корисниците кои го прават тоа и наскоро ќе ги избрише лажните следбеници и лажните лајкови.

Мит 5

Инстаграм ги казнува корисниците што претеруваат со хаштагови.

Реалност:

Всушност, колку повеќе, толку подобро – но, бидете разумни и умерени.

Погледнете ги овие апликации слични на Инстаграм што можете да ги користите доколку не сакате да бидете толку друштвени.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар