Зошто социјалните мрежи нè тераат да се мразиме себеси?

Зошто социјалните мрежи нè тераат да се мразиме себеси?

Постојат многу причини зошто социјалните мрежи негативно влијаат врз нашето ментално и емоционално здравје, а една од нив е фактот дека предизвикуваат самоомраза. Тие функционираат на тој начин што не можете а да не се споредите со она што го гледате на интернет, што доведува и до проблеми со самодовербата. Еве кои се причините поради кои социјалните мрежи нè тераат да се мразиме себеси.

Зошто социјалните мрежи нè тераат да се мразиме себеси?

1. Социјалните мрежи нè тераат да мислиме дека животот е натпревар со другите.

2. Животите на другите се чинат толку забавни и секси.

3. Нашите вештини и способности се чинат безвредни.

4. Другите нè набљудуваат и осудуваат.

5. Мамењето е сосема нормална работа.

6. Се чувствуваме грдо.

7. Сите граници се срушени.

8. Социјалните мрежи нè тераат да правиме работи кои не ни се допаѓаат.

9. Постојано живееме во страв од некаква казна или осудување.

10. Самодовербата и сочувството кон себеси се чинат смешни концепти.

11. Страдаме, но не можеме да се откажеме и да ставиме крај на нашата зависност од социјалните мрежи.

Откако прочитавте за негативното влијание на социјалните мрежи врз нашата самодоверба, можеби ќе сакате да прочитате и за 30-те нешта што можете да ги научите за 30 дена без социјални мрежи.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар