Рецепт за највкусниот чоколаден десерт!

Рецепт за највкусниот чоколаден десерт!

Денес ви споделуваме рецепт за вкусен чоколаден десерт кој не се пече, а за неговата подготовка доволни се само неколку состојки.

Рецепт за највкусниот чоколаден десерт!

Потребни состојки:

  • 200 грама бисквити
  • 130 грама путер
  • 400 грама крем сирење
  • 100 грама бело чоколадо
  • 240 грама шлаг крем
  • 100 грама темно чоколадо
  • колачи полнети со фил по избор

Начин на подготовка:

1. Бисквитите сомелете ги во блендер. Префрлете ги во сад, додадете 80 грама растопен путер и убаво измешајте.

2. Обложете го калапот со хартија за печење и префрлете ја овде смесата. Ставете го садот во фрижидер да отстои околу 30 минути.

3. Во сад измешајте со миксер 400 грама крем сирење и 50 грама путер. Додадете 100 грама бело чоколадо и одново измешајте.

4. Додадете го шлаг кремот (околу 120 грама) и измешајте.

5. Префрлете го кремот на основата на калапот и убаво распоредете го.

6. Наредете ги колачите со фил над кремот, а садот потоа оставете го во фрижидер да отстои 3 часа.

7. Растопете го темното чоколадо и измешајте со 120 грама топол шлаг крем.

8. Прелијте го колачот и оставете го да се излади пред да го послужите. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот предлог за десерт без печење, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за црно-бела чоколадна торта која не се пече.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар