Кои знаци ви покажуваат дека сте посилни отколку што мислите?

Кои знаци ви покажуваат дека сте посилни отколку што мислите?

Силните луѓе се и емоционално зрели. Тие веруваат во себе, си дозволуваат да бидат ранливи, а кога ќе видат неправда зборуваат за тоа, дури и кога никој друг не се осмелува. Остануваат прибрани во тешки ситуации и се однесуваат со почит кон другите. Тие не ги потиснуваат своите емоции, но во исто време се способни да ги контролираат рационално.

Кои знаци ви покажуваат дека сте посилни отколку што мислите?

Еве неколку знаци дека сте посилни отколку што мислите:

1. Си дозволувате да плачете дури и во друштво

2. Знаете како да поставите граници

3. Наоѓате време за одмор секогаш кога ви е неопходен

4. Можете да им простите на другите

5. Им споделувате на другите дека сте повредени

6. Барате помош кога ви е потребна

7. Вие сте трпеливи

8. Си дозволувате да бидете ранливи

9. Се повлекувате од врски кои ви ја трошат енергијата

10. Не „вриете“ од незадоволство, туку секогаш јасно ги изразувате своите чувства.

Откако прочитавте кои знаци укажуваат на фактот дека сте посилни отколку што мислевте порано, можеби ќе сакате да прочитате и овие 6 јапонски правила за оние што сакаат да станат посилни и поздрави.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар