Најочекуваните филмски премиери за мај 2018

Мај оваа година ни носи неколку возбудливи филмски наслови.

Инспиративни цитати од филмовите на Хајао Мијазаки што ќе ве трогнат

Не дозволувајте да ве измамат слатките анимирани ликови. Овие филмови се вистински ремек-дела со неверојатни приказни кои имаат длабоко значење.

14 филмови кои го променија светот

Девојките почнуваат да се борат против криминалот, научниците наоѓаат инспирација во фантастичните приказни...

11 настани што не се вистинити иако се прикажани во филмови базирани на вистински приказни

Овие 11 филмови се базираат на вистински настани, но режисерите намерно ја промениле реалноста.

10 одлични филмови од женски режисери што вредат да се изгледаат

Женската перспектива е важна, но со филмски екипи во кои доминираат мажите, Холивуд како да не се согласува со тоа.

5 одлични документарци за храбри и инспиративни жени

Заменете ги моменталните филмски хитови со поучни документарци!

10 одлични филмови за Денот на вљубените

Некои ќе прославуваат со романтична вечера, некои може ќе отидат на некое патување, но има и такви кои само ќе сакаат да изгледаат некој добар филм со партнерот.

Најочекуваните филмски продолженија за 2018 година

Повеќето филмови се продолженија на хитови кои излегле пред некоја година, но има и такви кои оживуваат франшизи после многу години.

6 книги кои вреди да ги прочитате пред да излезат филмовите во 2018 година

Руски шпиони, немирни зајаци и пензионери авантуристи. Оваа година нè очекуваат навистина одлични филмови. Но има добри вести и за љубителите на пишаниот збор.

25 филмови кои ја предвидoа иднината

Понекогаш филмовите успеваат да ја предвидат иднината со морничава прецизност. Погледнете некои од најпознатите филмови кои случајно или не ја предвиделе иднината.

Најдобрите филмови од 2017-та година

Оваа година гледавме филмови за Втората светска војна, ги гледавме омилените суперхерои, но и неколку неверојатни драми. Погледнете кои се најдобрите филмови од оваа година.

12 познати ликови од филмовите и сериите чии лица останаа скриени

Секој од нас ги знае овие ликови, но нивното лице до денес останува мистерија. На сите сме им го слушнале гласот, но никогаш не сме ги виделе.