убиство | Кафе пауза

12 бизарни одбрани за убиство кои биле прифатени

Понекогаш луѓето навистина се извлекуваат без казна за убиство, а ова се некои од најбизарните вакви случаи.

Кој е убиецот, а кој е жртвата? Загатка што можат да ја решат само оние чиј IQ е повисок од 140!

Можете ли и вие да ги пронајдете вистинските траги и да си докажете себеси дека сте добар детектив?

Застрашувачки сериски убијци за кои веројатно никогаш не сте чуле

Веројатно веќе сте чуле за некои од најпознатите сериски убијци во историјата како што се Тед Банди, Зодијак и Џек Мевосек. Но, постојат и други помалку познати сериски убијци кои се исто толку застрашувачки.

Дали можете да ја решите оваа неверојатно тешка загатка? Откријте!

Обвинети сте за убиство кое не сте го сториле...

Викенд книга: „Преживеј за да раскажуваш“ – Лиса Гарднер

Ова е мојата приказна... Јас сум единствениот преживеан и ова е она што го преживеав за да ви го раскажам.
Датум: 19 јул 2015
, Автор:

Викенд книга: „Прошетка по облаците“ – Ева Мари Еверсон

Што кога човек ќе ја изгуби волјата да продолжи понатаму?
Датум: 20 јун 2015
, Автор:

ТВ серија: Тајни и лаги (Secrets and Lies)

Дали тој е навистина убиецот или не?

Проверете дали сте добар детектив: Можете ли да го решите случајот за ова убиство?

Земете си лист и пенкало за да можете да си помогнете во решавањето на оваа логична загатка...
Датум: 08 мај 2015
, Автор:

Убијци кои го користат Фејсбук за да го реализираат своето „совршено“ убиство

Разгледајте ги вашите пријатели на Фејсбук и размислете, дали е можно да се крие убиец низ некои од лицата кои се смеат на нивната профилна фотографија?

Вистинити приказни за жени кои се извор на страв

Овие жени се разликувале од толпата по својот изглед, по начинот на однесување и по нивните интереси. Дали заради тоа некој само сакал да ги елиминира или пак обвиненијата за вештерство биле вистинити?
Датум: 04 ное 2014

Книга: „Црниот принц“ – Ајрис Мердок

Листата на најдобри трилери на сите времиња никогаш нема да ви биде комплетна ако го испуштите ова генијално дело. Истото важи и за листата на најголеми љубовни драми.