Пробајте и решете ја оваа тешка загатка: Убиство или самоубиство?

Пронајдено е мртво тело на приземјето од зграда со повеќе катови. Гледајќи ја позицијата на телото, очигледно е дека личноста скокнала од еден од катовите, вршејќи самоубиство. Повикан е детектив за убиства. Тој оди на првиот кат и влегува во собата која е насочена кон страната на која било најдено телото. Тој го отвора прозорецот во таа насока и фрла паричка кон вратата.

0-probajte-i-reshete-ja-ovaa-zagatka-ubistvo-ili-samoubistvo-kafepauza.mk

Потоа оди на вториот кат и го прави истото. Тоа го прави на секој кат, а на крај кога ќе слезе долу, детективот му кажува на тимот дека станува збор за убиство, а не за самоубиство.

Како тој знаел дека е убиство?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

 1. Anonymous Reply

  Site prozori bile zatvoreni znači nekoj gi otvoril I gi zatvoril..

  • Ognan Reply

   Site prozori bile zatvoreni

 2. lala Reply

  Детективот паричките ги фрлал на секој кат со цел да види каде всушност ке падне на земјата. Бидејки секоја паричка фрлена од секој кат ке падне на исто место тогаш доколку човекот се самоубил би паднал на исто место како и паричките. Се испоставува дека е убиен поради тоа што тој бил подалеку од местото каде што паднале паричките односно некој го турнал.

 3. teddy Reply

  A sto ako policaecot ne se simnal sam, tuku nekoj go turnal od gore 😛 😛 😛 se zezam

 4. riste Reply

  aj napisete resenie zosto e bistvo

Остави коментар