Проверете дали сте добар детектив: Можете ли да го решите случајот за ова убиство?

Земете си лист и пенкало за да можете да си помогнете во решавањето на оваа логична загатка.

proverete-dali-ste-dobar-detektiv-mozhete-li-da-go-reshite-sluchajot-za-ova-ubistvo-kafepauza.mk

Постојат 5 познаници. Еден од нив убил еден од останатите. Која личност е убиецот?

1. Ден вчера трчал на маратон во Њујорк со еден невин човек.

2. Мајк размислувал да стане фармер пред да се пресели во градот.

3. Џеф е врвен компјутерски консултант и сака да му го среди новиот компјутер на Бен следната седмица.

4. На убиецот му е ампутирана ногата минатиот месец.

5. Бен го запознал Џек пред 6 месеци.

6. Џек бил изолиран од убиството.

7. Ден некогаш многу пиел.

8. Бен и Џеф своите последни компјутери ги поправиле заедно.

9. Убиецот е воедно и брат на Џек, пораснале заедно во Сиетл.

Совет: Внимателно прочитајте ги трагите и запишувајте ги вашите заклучоци.

Што мислите, кој е убиецот? Пишете ни во делот за коментари.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Mirko Reply

  Џеф е убиецот.

 2. Detektiv Reply

  Mislam deka Majk e ubiecot ako dejstvoto se slucilo vo New York > “Убиецот е воедно и брат на Џек, пораснале заедно во Сиетл.” > “Мајк размислувал да стане фармер пред да се пресели во градот.” pred da se preseli vo gradot New York, a porasnal vo Seattle.

 3. no name Reply

  Ден е убиецот

 4. Nasko Reply

  Бен е убиецот.

 5. Ангела Reply

  Не е Ден, затоа што тој трчал на маратон вчера, а на убиецот му е ампутирана ногата. Бен го запознал Џек пред 6 месеци, а убиецот му е брат на Џек, значи не е ниту Бен ниту Џек( изолиран од убиството). Значи, или е Мајк или Џеф 😀

 6. Ме Reply

  Алиби:
  Ден трчал маратон нога, а на убиецот му е ампутирана ногата, значи не е.
  Бен го запознал Џек пред 6 месеци, а убиецот му е брат на Џек, значи не е ни Бен.
  Убиецот му е брат на Џек, значи не е Џек
  Џеф нема алиби.
  Мајк се преселил во градот, а според фразата „Убиецот е воедно и брат на Џек, пораснале заедно во Сиетл“ – Мајк е брат на Џек и тој е убиецот

  • Anonymous Reply

   Џеф е убиецот бидејќи тој со брат му Џек живеел во градот Сиетл, а Мајк живеел на село пред да се пресели во град.

 7. Maja Reply

  majk e ubieniot a dzef e ubiecot…

 8. Maja Reply

  Бен и Џеф своите последни компјутери ги поправиле заедно. Џеф е врвен компјутерски консултант и сака да му го среди новиот компјутер на Бен следната седмица. – Spored ova tvrdenje a i spored prvata recenica – Eden od niv ubil eden od ostanatite.. ova kazuva deka Dzef e zhiv sto znaci toj e ubiecot a Majk e toj sto e ubien…

 9. Јован Reply

  Џеф е убиецот, а Мајк убиениот. 100%

 10. Anonymous Reply

  dzef e ubiecot

 11. kire Reply

  На убиецот му е ампутирана ногата минатиот месец.Поради тоа не може да биде Ден затоа што трчал на маратон предходниот ден.
  Убиецот е воедно и брат на Џек, пораснале заедно во Сиетл.-поради ова Бен,Мајк и Џек не може да бидат бидејки од фразата 5 вика дека Бен го ЗАПОЗНАЛ џек пред 6 месеца.А Мајк не може да биде затоа што од фразата 2 вика дека сакал да стане фармер ПРЕД ДА СЕ ПРЕСЕЛИ ВО ГРАДОТ.значи останува Џеф

 12. Darko Reply

  1.Den trcal na maraton vcera a na uciecot mu e amputirana noga..
  2.Majk sega se preselil vo gradot a ubiecot izrasnal vo Sietl
  3.Dzek e izoliran od ubistvo
  4.Ubiecot e brat na dzek a Ben go zapoznal Dzek pred 6 meseci
  5.Dzef e ubiecot 😀

 13. Aleksandar Reply

  Мајк е убиецот а Џеф е убиениот. „Врвен компјутерски консултант“ не ви звучи премногу нежно за да биде убиец? Затоа и тоа е потенцирано.

 14. ratko Reply

  A neli ima i maraton za lugje invalidi so edna noga?

 15. М Reply

  Мајк е убиецот, а Бен е убиениот. Тоа е, не бидете глуперди.

  • The smart one Reply

   1. Jack ne e ubiecot,zatoa sto e brat na ubiecot. 2. Dan ne moze da bide ubiec zatoa sto trcal na maraton,a ne bi trcal dokolku nogata mu e amputirana. 3. Ben ne bi mozel da bide ubiecot bidejki samo sto go zapoznal Jack, a Jack i ubiecot porasnale zaedno. 4.Ostanaa uste Jeff i Mike. Bidejki Jeff e seuste ziv(saka da popravi nov kompjuter narednata nedela)on mora da e ubiecot. Mike ne porasnal so Jack. Kazano e deka Jack, Dan i Jeff se uste zivi. Ben bi trebalo da e isto taka ziv zatoa sto Jeff planira da go popravi negoviot kompjuter. Toa znaci deka JEFF go ubil MIKE.

 16. Sandra Reply

  Марк е убиецот.Затоа што тој му е брат на Џек и живееле во Сиетл,а потоа се преселил во New York
  -Бен не може да биде затоа што го запознал Џек пред 6 месеци (што значи дека не му е брат).
  -Џек не може да биде затоа што тој е брат на убиецот.
  -Ден трчал на маратон, а на убиецот му е ампутирана ногата.
  -Џеф е убиениот.

  • Anonymous Reply

   Џеф е убиецот бидејќи тој со брат му Џек живеел во градот Сиетл, а Мајк живеел на село пред да се пресели во град.

 17. Jonhy Bravo Reply

  Znaci Vaka:Se znae deka ubiecot e brat na Dzek koj zaedno porasnale vo Sietel i e so amputirana noga pred 1 mesec.Spored tie informacii odma gi selektirame nevinite licnosti.Den trcal vcera maraton sto znaci ne e on (ubiecot e so amputirana noga pred eden mesec).Ben go zapoznal Dzek pred 6 meseci (ubiecot e brat na Dzek)sto znaci ne i on.Ostanuvaat uste Dvajca storiteli na ubistvoto a toa se: Majk i dzef.Od informaciite znaeme deka Dzef e kompjuterski konsultant i zaedno so Ben popravale kompjuteri.Majk sakal da stane farmer pred da odi vo grad.Sto znaci Majk e ubiecot i e brat na Dzek.

Остави коментар