судбина | Кафе пауза - Part 4

Животната приказна на Ник Вујичиќ ќе ви го промени животот за 5 минути

Без медицински причини и покрај тоа што неговата мајка немала никакви компликации во бременоста, Ник е роден со т.н. тетра-амелија синдром – односно без раце и без нозе.
Датум: 15 сеп 2014
, Автор:

Мајка прави прекрасни фотографии од ќерка си. Она што се крие зад нив ќе ви го стопи срцето!

Уметноста не е само за изразување на креативноста. Овие фотографии докажуваат дека може да постои многу повисока и поважна цел.
Датум: 21 авг 2014
, Автор:

Книга: „Огледи за љубовта“ – Алан де Ботон

Роман кој изобилува со извонредни ставови за љубовта, филозофски размисли типични за естетиката, ироничен хумор и префинет, чист јазик.

Најсреќниот несреќен човек на светот

Запознајте го Фране Селак, професор по музичко од Хрватска кој ѝ избегал на смртта дури 7 пати. Зависно како гледате на неговиот живот, тој е или најсреќниот или најнесреќниот човек на светот.
Датум: 27 јул 2014
, Автор:

Книга: „Мемоарите на една гејша“ – Артур Голден

Мастер дело кое ќе ве натера да се чувствувате како муштериите на една гејша – гладни за нејзината приказна
Датум: 02 апр 2014
, Автор:

5 реченици на Махатма Ганди кои ќе ве инспирираат

Овие зборови на Махатма Ганди ќе ве инспирираат и мотивираат, а позитивните мисли секогаш одат заедно со шолја добро кафе.
Датум: 11 мар 2014
, Автор:

Книга: „Полиња со диви нарциси“ – Винка Саздова

„И да го добиеш најголемиот аплауз, и да ја одиграш најголемата улога, ништо не вреди штом очите што ги љубиш ги нема да те видат...“
Датум: 19 фев 2014
, Автор:

Сите деца не делат иста судбина

Тоа е добро познат факт, но откако ќе ги разгледате овие фотографии и прочитате приказните поврзани со нив, тоа и на сликовит начин ќе се вреже во вашата глава.

Книга: „Чуварите на книгата“ – Џералдина Брукс

Приказна за Сараевската хагада, ракописот чија моќ да обедини ја потврдува вечната вистина: Она што нè спојува е секогаш посилно од она што нè разделува.

Книга: „Мојот личен ФБИ агент“ – Џули Џејмс

Што може да се случи кога судбината ќе спои двајца непријатели? Никогаш не исклучувајте ја можноста омразата да прерасне во љубов.
Датум: 20 мар 2013
, Автор:

Животни лекции кои ги научивме од ТВ серијата „Како ја запознав мајка ви“

Доколку поради премногу смеење не успеавте да ги забележите пораките кои ни ги пренесува оваа ТВ серија...

Симпатичен краток анимиран филм од Дизни: „Paperman“

Филмче за слаткиот сплет на судбината, љубовта на прв поглед и хартиените авиончиња кои служат како љубовни стрели. :)