Возење во метро по долна облека

Група граѓани на Њујорк го прославија денот на „Возење без панталони“ („No Pants Ride“), возејќи се во градското метро, од половина надоле облечени само во нивната долна облека. Овој настан се одбележува низ неколку градови во државата, а за прв пат бил одржан во 2002 година кога на него учествувале само 7 храбри лица.
Возење во метро по долна облекаУчесниците во настанот глумат дека воопшто не се познаваат помеѓу себе и доколку бидат запрашани, тие одговараат дека случајно изумиле да облечат пантолони. Слободата да се прекрши едно социјално табу и реакциите на луѓето кои не знаеле за одржувањето на настанот, го прават ова случување многу интересно за учесниците.Возење во метро по долна облека Возење во метро по долна облекаВо 2009 година во Њујорк учествувале околу 1.200 луѓе, а оваа година метрото го окупираа повеќе од 3.500 лица. Настанот го организира здружението Improv Everywhere. Годинава се одржа на 9 јануари, кога температурата во градот изнесувала -2 степени Целзиусови.
Возење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облекаВозење во метро по долна облека Дали вие би го направиле истото, доколку се одржи ваков настан низ автобусите на ЈСП? 🙂


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Lolita Reply

    Edvaj cekam vakvo neshto niz Skopje. xD

  2. Mitko Reply

    hehe dosta kreativno 🙂

Остави коментар