Тест: Изберете оган и откријте каква светлина свети во вас

Погледнете ја сликата внимателно, изберете го пламенот за кој сметате дека најдобро ве претставува и откријте каква светлина свети во вас.

Неверојатните психолошки придобивки од седењето покрај камин

Сите знаете дека седењето покрај огниште е релаксирачко, но сега можете да дознаете и зошто е тоа така.

7 лоши навики кои неизбежно водат кон пожар во домот

7 лоши навики кои доколку не внимавате можат да резултираат со пожар во вашиот дом.

Книга: „Девојката што си играше со оган“ – Стиг Ларсон

Книга која може да ја читаат само оние со јак стомак, силна психа и кои не грицкаат нокти... Едно од најмаестралните дела некогаш напишани.
Датум: 07 јан 2015
, Автор:

За исплатливоста на издржливоста…

„Најдобриот челик мора да помине низ најжешкиот оган.“
Датум: 17 апр 2014
, Автор:

4 причини да чекорите боси по жар

Босоногото чекорење по жар е една од најоткачените работи што човек може да ги направи.

Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години

„Врата кон пеколот“ е поле со гас во пустината Каракум во Туркменистан, кое гори веќе подолго од 40 години. Разгорениот кратер првин бил пронајден од страна на советските научници во 1970 година...

5 начини да запалите оган со помош на вода

Во видеото се прикажани 5 начини како со помош на вода и неколку други помагала да запалите оган и да се стоплите.

Секојдневни звуци кои сите ги обожаваме

Дождовните капки кои удираат по кровот, нежното пукање на дрвата во огнот, отворањето тегла или вадењето тапа од шише, сипувањето на кафето во вашата шолја и чекорењето по недопрен снег.... Кој ви е омилен? :)

Феноменот огнени виножита

Огнените виножита не се ниту оган, ниту виножита, но се нарекуваат на тој начин поради нивните брилијантни пастелни бои и изгледот кој наликува на пламен...

Би го изложиле ли лицето на оган во име на убавината?

Целиот третман започнува со крпа натопена во алкохол, која се става на лицето и потоа се запалува.
12