08 ноември 2013 | Кафе пауза

Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години

„Врата кон пеколот“ е поле со гас во пустината Каракум во Туркменистан, кое гори веќе подолго од 40 години. Разгорениот кратер првин бил пронајден од страна на советските научници во 1970 година...

Портрети од животни кои ќе ви ги отворат очите за животот во зоолошките градини

„Заробени“ е моќна серија фотографии од канадскиот фотограф Гестон Лакомб која нè води низ животот на животните кои живеат во зоолошка градина.

Филм: Живописен пат (Scenic Route)

Живописниот пат низ пеколот...

Машката есенска колекција на „H&M“ за 2013 година

Овогодишната есенска машка колекција ја карактеризираат џемперите, а покрај нив претставени се и неколку јакни, палта и кошули.

Како психолошки да се оддалечите од вашето минато?

И покрај тоа што минатото може да влијае врз вашата иднина, тоа не мора да значи дека мора и да ја диктира...

Видео прошетка низ грандиозната Кина

Искусниот планер Винсент Меј организирал 56 фотографи од 49 кинески градови, кои направиле 200.000 прекрасни фотографии од Кина.

40 години од постоењето на легендарните Timberland „yellow boots“ прославено на уникатен начин

Веќе 40 години опстојуваат како феномен со сопствен изграден стил кој истовремено значи класика, неуништливост и моден тренд!

Фотографии кои ќе ве натераат да ги погледнете два пати

Секоја фотографија е смешна на свој начин и ќе ви ги направи наредните неколку минути интересни.

Првата куќа во светот која е изградена да издржи напад од зомбиња

Главната цел на дизајнот е сопственикот да се чувствува максимално безбедно во својата куќа и токму поради тоа таа наликува на модерна тврдина која е скриена зад непробоен ѕид.

5 вида книги кои ја јакнат интелигенцијата

Читањето книги кои ја јакнат интелигенцијата и мудроста, со себе може да донесат животни придобивки.