Науката конечно го поддржа спиењето до доцна за време на викендите

Секој треба да спие 6-7 часа во текот на ноќта. Доколку тоа е невозможно, потребно е да си дозволите некој час повеќе за време на викенд.

Што да правите кога ќе се разбудите сред ноќ и не можете повторно да заспиете?

Сигурно ви се има случено да се разбудите и да очекувате да го видите сонцето, за на крајот да сфатите дека сè уште е ноќ.

Не можете да заспиете навечер? Најдобро е да дремнете пред да одите на спиење!

Пред да си легнете на креветот и да потонете во длабок сон, зошто да не дремнете на каучот

Лесни физички активности што ќе ви помогнат да спиете поубаво и подобро

Сѐ повеќе се зголемува бројот на оние коишто се жалат од несоница, а решението се крие во физичката активност.

3 пијалаци кои ќе ви помогнат подобро да заспиете и да се ослободите од вишокот килограми

Немирниот и плиток сон има силно влијание врз состојбата на нашиот организам.

Кои личности најмногу страдаат од несоница?

Тие многу ретко имаат момент за себе, но дури и кога ќе успеат да пронајдат малку време да здивнат, многу брзо нешто ќе ги прекине и тие ќе мора да се вратат на своите секојдневни обврски.

Дали музиката може да ни помогне да заспиеме?

Психолозите открија дека слушањето музика што релаксира пред спиење може да ги олесни проблемите со спиењето кај многу луѓе.

Ослободете се од стресот, главоболката и несоницата со помош на овие 2 состојки

Опуштете го телото и зајакнете го вашиот имунолошки систем.

5 домашни растенија за спалната соба кои ја лечат несоницата

Освен што можат да послужат како одлична декорација за домот, домашните растенија можат да го подобрат и вашето здравје.

7 знаци дека пиете премногу кафе

Доколку се сомневате дека во текот на денот пиете повеќе кафе отколку што треба, проверете кои се негативните последици од прекумерното уживање во магичниот напиток.
Датум: 17 јан 2016

7 луди нешта кои можат да ни се случат додека спиеме

Според здравствените организации 10% од луѓето имаат вакви нарушувања за кои не се свесни.
Датум: 15 дек 2015