Што ќе се случи со вашето тело ако го допрете непцето со јазикот и дишете длабоко 60 секунди?

Што ќе се случи со вашето тело ако го допрете непцето со јазикот и дишете длабоко 60 секунди?

На многумина ова ќе им се види како нешто смешно, но верувале или не, тоа навистина помага. Иако е чудно, станува збор за проверена техника на дишење што може многу да им помогне на луѓето ширум светот. Сè што треба да направите е да го допрете непцето со јазикот и потоа длабоко да дишете, дури и ако се чувствувате непријатно на почетокот.

Оние што имаат проблеми со несоница, благодарение на оваа техника многу полесно ќе заспијат. Можеби ќе се чувствувате малку глупаво додека го правите тоа, но верувајте ни – навистина успева! Ако ја применувате оваа техника секојдневно, вие не само што ќе влијаете на својот сон туку и ќе го подобрите целото ваше здравје.

Оваа метода прв пат била откриена од страна на д-р Енду Вел. Тој објаснува дека ефектот доаѓа од фактот што со фокусирањето на вашето дишење вие ќе го опуштите целото тело. А нема нешто подобро за вашето тело, кое е секојдневно изложено на стрес, од барем една минута помината во мир. Па, како треба да изгледа целиот овој процес?

Допрете го непцето во внатрешноста на вашата уста со врвот на јазикот и држете го таму додека дишете длабоко. Но, и дишењето треба да следи одредена техника. Станува збор за техниката позната како 4-7-8 (вдишувајте 4 секунди, задржувајте го здивот 7 секунди и издишувајте 8 секунди). Доволна е само една минута на ден за да и почувствувате придобивките!

Прочитајте ги и овие важни нешта што треба да ги знаете за хроничната несоница.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар