крем | Кафе пауза

Рецепт за крем од бадеми без шеќер

Без разлика дали ви треба намаз за леб, за палачинки или за кроасани, домашната бела нутела ќе стане вашата омилена верзија на кремот.

Какви состојки треба да користите за да се ослободите од лузните?

Без оглед на вашиот став за лузните, не е лошо да знаете кои состојки мора да ги содржат добрите кремови против лузни.

Како да знаете дали кремот за сончање не е веќе употреблив?

Колку повеќе кожата е изложена на сонце, толку поголема заштита ви е потребна, па не заборавајте дека не е доволно да нанесувате крем со заштитен фактор само наутро пред да излезете од дома.

Кои кремови за сончање се подобри – хемиските или минералните?

Важно е да знаете дека соодветната заштита од сонце не значи само заштита од УВ-зраците, туку и заштита од видливата светлина и од инфрацрвеното зрачење.

Овој освежителен тарт со јагоди е совршен пролетен десерт

Нема ништо подобро да ве потсетува на пролетта отколку овој лесен и освежувачки тарт со јагоди!

Домашен крем од лешник готов за 5 минути – здрав и вкусен

Здравиот крем од лешник ќе го воодушеви целото семејство, особено вашите најмили.

Рецептот што го обожуваат сите: Торта „Нутела“ која се прави за 20 минути

Станува збор за неверојатно вкусна торта која се прави брзо и лесно, а нејзиниот кремаст, чоколаден вкус е секогаш докажан избор за целото семејство.

Торта „Арапска бајка“: совршен кремаст десерт

Оваа торта е совршено задоволство кое може да се украси на два начина.

„Бомболините“ или малите „бриош“ крофни се најдоброто нешто што ќе го пробате во последно време

Можете да ги наполните со каков било крем, мармалад, несолено меко сирење… Може дури да ги оставите и празни или само да ги наросите со шеќер во прав.

Новогодишен крем за збогатување на вкусот на сите видови колачиња

Започна периодот од годината во кој сите сме расположени за вкусни десерти