Торта „Арапска бајка“: совршен кремаст десерт

Оваа торта е совршено задоволство кое може да се украси на два начина. Може да ја декорирате со чоколадна глазура и сецкани ореви или со шлаг-крем и мелени ореви… Изборот е само ваш!

Торта „Арапска бајка“: совршен кремаст десерт

Потребни состојки:

За кора:

 • 2 јајца
 • 150 г шеќер
 • 150 г маргарин
 • 4 лажици какао
 • 250 г брашно
 • кесичка прашок за пециво

За фил:

 • 1 лимон
 • 200 мл млеко
 • 5 лажици пченичен гриз
 • 150 г маргарин
 • 200 г шеќер

За декорација:

 • 100 г чоколадо
 • 100 г сецкани ореви
 • 40 г маргарин
 • 2 лажици какао
 • 1 лажица масло
 • 6 лажици млеко

Начин на подготовка:

 1. За да ја направите кората, изматете ги јајцата и шеќерот во длабок сад , додадете го какаото и повторно промешајте.
 2. Во друг сад, измешајте ги брашното и прашокот за пециво, па додадете го маргаринот кој претходно сте го изрендале и месете со рацете.
 3. Додајте го во смесата со јајцата и соединете.
 4. Тестото поделете го на 3 делови, направете 3 кори во форма на круг и испечете ги на 180° околу 15 минути.
 5. За да го направите филот, млекото и шеќерот варете ги на тивок оган со постепено мешање.
 6. Откако ќе зоврие, намалете ја температурата на готвење и додајте го гризот и постојано мешајте додека смесата не се згусне.
 7. Изматете го маргаринот со сокот од лимон, па соединете со гризот. Смесата матете ја со миксер. Премачкајте ги корите со фил и наредете ги една врз друга.
 8. На крај декорирајте ја тортата.
 9. Чоколадото и какаото стопете ги со маргаринот, млекото и маслото и кога смесата ќе се излади прелијте ја преку тортата.
 10. Тортата можете да ја декорирате и со тенок слој шлаг-крем и да ја посипете со мелени ореви.

Можеби сакате да го дознаете и овој незаборавен десерт од детството: Меки вафли со цимет.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар