Незаборавен десерт од детството: Меки вафли со цимет

Незаборавен десерт од детството: Меки вафли со цимет

Вафлите можете да ги посипете само со шеќер во прав, но ќе бидат уште повкусни ако ги прелиете со мед или со јаворов сируп.

Незаборавен десерт од детството: Меки вафли со цимет

Потребни состојки:

  • 250 грама брашно
  • 50 грама бел шеќер
  • 100 грама кафеав шеќер
  • 2 лажички мелен цимет
  • 4 лажички прашок за печиво
  • малку сол
  • 400 милилитри млеко
  • 100 милилитри масло
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 2 белки

Начин на подготовка:

1. Во еден сад измешајте ги брашното, шеќерот, циметот, прашокот за печиво и солта.

2. Потоа, во смесата турете ги млекото, маслото и екстрактот од ванила и добро измешајте.

3. Во друг сад изматете ги белките, потоа додајте ги во смесата и мешајте со дрвена лажица.

4. Загрејте го апаратот за вафли, премачкајте го со малку масло и турете го тестото.

5. Печете околу две минути, додека тестото не добие златна боја.

Погледнете го и овој рецепт како да направите вкусен кремаст колач од карамела.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар