Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Погледнете како да го направите овој вкусен колач од карамела што ќе ве натера постојано да барате уште едно парче.

recept-na-denot-kremast-kolach-od-karamela

Потребни состојки:

1. За првата смеса

  • 3 лажици шеќер
  • 3 капки сок од лимон
  • 2 јајца
  • 60 грама шеќер
  • 250 милилитри млеко

2. За втората смеса

  • 2 јајца
  • 100 грама шеќер
  • 50 грама брашно
  • малку прашок за печиво

Начин на подготовка:

1. Во тенџере на тивок оган стопете 3 лажици шеќер и истурете ја добиената карамела во помал сад за печење. Изматете 2 јајца со 250 милилитри млеко и прелијте ја карамелата.

2. Изматете 2 јајца со 100 грама шеќер и додајте брашно и малку прашок за печиво.

3. Добиената смеса, а потоа и млекото еднакво истурете ги во садот за печење.

4. Садот за печење ставете го во друг малку поголем сад и наполнете го со топла вода до половина центиметар.

5. Печете го колачот на 200 °C околу 50 минути и пред крајот покријте го со фолија.

6. Откако колачот ќе се излади, превртете го на чинија.

Ако сте љубител на десерти, погледнете како да направите меки јапонски палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар