Какви состојки треба да користите за да се ослободите од лузните?

Какви состојки треба да користите за да се ослободите од лузните?

Некои луѓе ги прифаќаат лузните како сведоштво за својот живот, а други би сакале да исчезнат. Без оглед на вашиот став за лузните, не е лошо да знаете кои состојки мора да ги содржат добрите кремови против лузни.

Какви состојки треба да користите за да се ослободите од лузните?

Оставете ја лузната да зарасне

Ова е првиот услов за лекување на лузните. Оставете да помине малку време и формирањето на лузната да заврши целосно. Колку време е потребно за тоа? Ако сте направиле абдоминална операција, ќе ви треба многу повеќе време да ја лекувате за разлика од лузната од пубертетски акни.

Треба да почекате не само да се отстранат конците и да се појави црвена трага, туку и да се појави кожа преку идната лузна. Дури тогаш можете да започнете да ги разгледувате опциите за третман на лузната.

Не стојте на сонце

Ако сакате да се ослободите од лузните, не стојте на сонце. Првата година откако ќе се појави лузна на вашето тело, ослободете се од УВ-зраците или користете крем со висок заштитен фактор. Изложеноста на сонце може да предизвика вашата лузна да ја смени бојата или да се задебели. Промените предизвикани од сонцето можат да траат до 18 месеци.

Што треба да содржи кремот против лузни?

Изберете силикон

Според Сузан Обаги, вонреден професор по дерматологија и пластична хирургија на Универзитетот во Питсбург, науката покажала дека најдобрите препарати содржат силикон.

Многу истражувања покажаа дека силиконскиот гел значително ја намалува пигментацијата и големината на лузната. Објаснувањето е едноставно: силиконот помага да се создаде оклузивна бариера околу раната. Тоа спречува губење на влажноста.

Кога кожата одеднаш ја губи влажноста, го забрзува производството на колаген. Колагенот генерално не е лош, но во случај на лекување, тој не помага многу. Бидејќи се лачи во големи количини, не создава убава, рамномерна линија како на здрава кожа, туку создава бразди познати како лузни.

Примената на силиконски гелови може да помогне во спречување на губењето на влажноста и на тој начин да го спречи овој процес. Исто така, лекарите советуваат да изберете гел, а не крем, бидејќи гелот продира подобро во ткивото на лузните.

Користете ретиноиди

Ретиноидите може да бидат корисни кога станува збор за лузните. Кремовите со ретиноиди се вклучени во грижата за кожата околу еден месец по формирањето на лузната и се користат секојдневно. Тие помагаат да се елиминира црвенилото и да се намали разликата помеѓу бојата на кожата и бојата на лузната.

Без оглед на тоа што ќе одберете за нега на лузните, треба да знаете дека ништо не може целосно да ја излечи лузната. Резултатот што можете да го очекувате е тенка, елегантна бела линија.

Прочитајте што ќе се случи со вашите усни ако користите балсам за усни премногу често.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар