книжарница | Кафе пауза

Место во Париз каде бесплатно спиеле сите што ветиле дека ќе читаат по една книга на ден

„Shakespeare and Company“ е веројатно една од најпознатите независни книжарници во светот, поради што многу луѓе патуваат во Париз само за да ја посетат.

Патувајте низ магичниот тунел од книги во оваа книжарница во Пекинг во која навистина ќе се вљубите

Во оваа книжарница посетителите минуваат низ магични тунели направени од книги кои водат до мирни катчиња за читање и до едно пријатно кафуле.

Мачињата се шетаат слободно во оваа книжарница, а купувачите дури може и да ги вдомат

Секој кој ќе влезе да купи добра книга, ќе забележи нешто необично и многу симпатично. Мачиња на сите страни!

Погледнете ја оваа прекрасна книжарница на отворено во Санторини

Една од најубавите книжарници на отворено се наоѓа во Грција на островот Санторини.

Неверојатна модерна книжарница во Кина

Кинескиот град Ксиан станува центар на архитектурата и дизајнот со помош на дизајнерот Томоко Икегаи.

Работа од соништата: Луксузен ресорт на Малдиви вработува продавач на книги

На прв поглед, може да не ви се верува дека вакво место навистина постои во светот, а уште помалку дека би имале можност да заработувате живеејќи таму.
Датум: 03 окт 2018
, Автор:

Што прават вработените во книжарница кога им е досадно?

Книжарницата Молат во Франција привлекува многу внимание на нивната Инстаграм страница, откако вработените почнале да забележуваат колку книгите што ги имаат наликуваат на клиентите.

Рајот за читателите: Посетете го мирното гратче на книгите во Велс!

Вака изгледа рајот за љубителите на пишаниот збор....

5 места на кои можете да го сретнете оној вистинскиот

Ако сè уште не сте го пронашле вистинскиот, можеби не сте барале на вистинското место.
Датум: 20 ное 2014
, Автор:

12 знаци дека сте вистински вљубеници во книгите и сè што е поврзано со нив

Да, тука се вбројуваат и вашите гласни извици и реакции на она што го читате па затоа сте како чудаци кога читате на плажа.
Датум: 09 окт 2014
, Автор:

Најдобрите книжарници во светот

Погледнете ги најдобрите места за читање книги, кои освен со својата литература, ќе ве изненадат и со несекојдневниот ентериер.