Место во Париз каде бесплатно спиеле сите што ветиле дека ќе читаат по една книга на ден

Место во Париз каде бесплатно спиеле сите што ветиле дека ќе читаат по една книга на ден

„Shakespeare and Company“ е веројатно една од најпознатите независни книжарници во светот, поради што многу луѓе патуваат во Париз само за да ја посетат. Сместено е на левиот брег на реката Сена на улицата Да ле ле Бушери 37.

Место во Париз каде бесплатно спиеле сите што ветиле дека ќе читаат по една книга на ден

Отворена е во 1951 година од поранешниот американски војник Џорџ Витман, кој за време на Втората светска војна дошол да студира во Париз и никогаш не сакал да замине. Првично ја нарекол „Le Mistrel“, но го преименуваше во сегашното име во 1964 година на 400-годишнината од раѓањето на Вилијам Шекспир. Книжарницата на Витман наскоро по отворањето станала центар на боемската култура во Париз и почнале да ја посетуваат познати писатели од тоа време како Ален Гинсберг, Хенри Милер, Анаис Нин и Реј Бредбери.

Место во Париз каде бесплатно спиеле сите што ветиле дека ќе читаат по една книга на ден

Оваа книжарница била сè друго освен класично место за купување книги. Витман ја нарече социјалистичка утопија, преправајќи се дека е книжарница. Ова не е изненадувачки затоа што сопственикот поставил дополнителни кревети помеѓу полиците за книги и им ги понудил на писателите што пишуваат. Во замена за бесплатно сместување, тој ги замолил да ја напишат својата автобиографија на една страница за архивата на книжарницата и да ветат дека ќе читаат по една книга на ден. Се проценува дека на овој начин околу 30 000 луѓе спиеле бесплатно во Париз.

Интересот на публиката за книжарницата не се намали дури и по смртта на Витман во 2011 година. Напротив, книжарницата ја наследи неговата ќерка Силвија и таа дозволи снимање на некои познати холивудски филмови.

Место во Париз каде бесплатно спиеле сите што ветиле дека ќе читаат по една книга на ден

Но, сето тоа згасна оваа година. Поради пандемијата на коронавирусот и забраната за патувања, посетителите на книжарницате и продажбата на книги паднаа за 80 проценти. Сакајќи да го задржи култното место во Париз, кое следната година ќе ја прослави 70-годишнината од постоењето, сопственикот започна програмата за финансиска и „духовна“ поддршка на книжарницата преку едногодишно членство.

Членарината варира од 45 евра до 500 евра, а за таа цена можете да добиете сè, од билтени со известувања за нови книги и промоции до нови книги потпишани од авторот.

Можеби ќе сакате да прочитате и за градот на саксофонот и пивото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар