Динан: Градот на саксофонот и пивото

Динан: Градот на саксофонот и пивото

Динан е град на југоистокот од Белгија, но повеќе нè интересира фактот дека се наоѓа во стрмната долина на реката Меуз, што го прави да изгледа прекрасно и привлечно. Дури и неговото име потекнува од келтското име „Света долина“ или „Божествена долина“.

Динан: Градот на саксофонот и пивото

Стариот дел на градот се развивал во тесен премин помеѓу карпите и реката, така што неговите куќи и згради биле распоредени во колона една до друга, свртена кон реката. Над старата готска црква и долж крајбрежјето, на огромна карпа се наоѓа тврдина од 11 век. Иако била уништена неколку пати, таа била обновувана во 19 век, па денес до него можете да стигнете со жичара почнувајќи од црквата Нотр Дам. Таа е дел од ланецот „тврдини на реката Мезс“, па ако сте љубител на стари тврдини, добро е да знаете дека покрај реката има уште три големи тврдини со интересна и бурна историја. Не заборавајте да застанете и покрај блискиот замок Фрајр, кој тие го нарекуваат мини верзија на францускиот Версај.

Готската црква е еден од симболите на градот што лесно ќе го запомните заради необичниот изглед на куполата – многумина велат дека ги потсетува на лук. Без разлика дали, како кромидот, тоа ќе предизвика солзи од воодушевување или одвратност, ќе ви оставиме сами да откриете.

Адолф Сакс, пронаоѓачот на саксофон, исто така живеел во Динан. Неговата куќа денес е на улицата што го носи неговото име, а тука е и Куќата на господинот Сакс – мал музеј посветен на големиот музичар и историјата на саксофонот.

Споменици на саксофон во разни бои се наоѓаат низ целиот град, пред се на градскиот мост каде Шарл де Гол беше застрелан во ногата во 1914 година.

Пивото Лефе е родено во истата долина на реката Меуз. Убавина, романтика, музика и пиво – добредојдовте во Динан.

Динан: Градот на саксофонот и пивото

Динан: Градот на саксофонот и пивото

Динан: Градот на саксофонот и пивото

Динан: Градот на саксофонот и пивото
Прочитајте и за оваа бајковита дестинација во близина на Плитвичките езера.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар