Во Амстердам има клупи за социјално дистанцирање кои се дизајнирани за безбедни средбите во парковите

Во Амстердам има клупи за социјално дистанцирање кои се дизајнирани за безбедни средби во парковите

Надворешните, социјално-дистанцирани средби се прилично единствената опција за безбедна социјална интеракција во моментот. Едно студио за дизајн создаде нов производ што им помага на луѓето да седат заедно на отворено, притоа држејќи се на дистанца.

Во Амстердам има клупи за социјално дистанцирање кои се дизајнирани за безбедни средби во парковите

Дизајнерската компанија „Објект Студио“ со седиште во Амстердам излезе со корисна мала клупа наречена „Коронакрис Крук“ на која можат да седат двајца на растојание од 1,5 метри (растојанието препорачано од Холандија и неколку други земји).

Клупите се изработени со рачка во средина, што им овозможува на корисниците да ги соберат и да ги однесат каде што ќе изберат. Тие исто така имаат и пораки за дистанцирање, како што е „met afstand het leukste park“ што значи „убедливо најубавиот парк“. На крајот на краиштата, главната цел на клупата е да им помогне на луѓето да запомнат дека треба да се грижат за своето здравје и да држат растојание.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Object Studio (@object.studio.amsterdam) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Object Studio (@object.studio.amsterdam) el

Погледнете ги овие 20 фотографии од животни што се придржуваат до правилата за социјално дистанцирање.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар