здрава исхрана | Кафе пауза - Part 3

Мајо пирамида на исхрана: Популарна диета која гарантира фигура од сонишата

Многу доктори и нутриционисти имаат утврдено дека најдобрата диета е онаа која нема да ги смени многу нашите рутини, туку ќе биде прилагодена на веќе постоечките.

Која од овие кујни повеќе наликува на вашата? Одговорот може да ви открие многу за здравјето

Сè повеќе расте бројот на луѓе ширум светот кои имаат проблеми со тежината.

Семето на депресијата лежи во стомакот, а не во мозокот?

Отсекогаш се сметало дека причините за депресија се првенствено невролошки или потекнуваат од мозокот, но една неодамнешна студија посочува на нешто друго.

Научете го телото да го намалува шеќерот во крвта и да се ослободи од вишокот килограми

Хранливите состојки што во вид на храна ги внесуваме во нашиот организам со помош на метаболизмот се претвораат во енергија за работа на мускулите.

Моќни цитати кои ќе ве убедат дека здравата исхрана е најдобриот избор за вас

„Вежбањето е кралот. Исхраната е кралицата. Ставете ги заедно и ќе имате кралство.“ ― Џек ЛаЛејн, фитнес експерт

Најдобриот извор на здравје и енергија: Зеленчукот кој го ревитализира вашиот организам

Овој зеленчук изобилува со растителни влакна кој обезбедуваат подолго чувство на енергија, ситост и го забрзува метаболизмот и варењето на храната.

5 прехранбени производи кои кардиолозите не ги препорачуваат во секојдневната исхрана

Кардиолозите се едни од најкомпетентните луѓе кога е во прашање здравата храна.

Одри Хепберн ни ја открива тајната на здравиот живот

Дел од филозофијата за здравјето и правилната исхрана на една од најубавите холивудски дами.

Одлична и едноставна јога вежба за ослободување од лутина

Лесна идеја како да го постигнете внатрешниот мир и да се ослободите од лутината.

Мапа на здравата исхрана: 5-те најздрави кујни во светот

Здравата исхрана е клучна за здравиот живот.

Дијабетeс: Факти и митови за шеќерната болест

Дојде време да видиме кои се фактите, а кои митовите за оваа болест.

Водич за модерните жени: Како да го вметнете фитнесот во вашиот брз начин на живеење?

Брзиот начин на живот секојдневно ни натрупува нови обврски и неретко ни останува многу малку време за да си посветиме на самите себеси.