Како изгледа појадокот на најздравите луѓе во светот?

Дали една од вашите цели за 2017 година е да почнете да се храните здраво? Можеби тоа ви изгледа малку комплицирано, но вистината е дека не мора да држите диети и да купувате посебни производи за да го смените начинот на исхрана. Сосема е возможно да се храните здраво, а притоа да не се откажете од вкусниот појадок. Во продолжение прочитајте што појадуваат најздравите луѓе во светот…

Пржени јајца во авокадо

Како изгледа појадокот на најздравите луѓе во светот?

Овој вкусен појадок е богат со протеини и здрави масти и дефинитивно ќе ги задоволи вашите сетила. Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови. Исечете го авокадото на половинки и отстранете ја содржината за да добиете по две лажици авокадо од секоја половина. Истурете го јајцето во двете половини, додадете домати, сол и бибер за вкус и декорирајте со различни зеленчуци. Сето ова ставете го да се пече 20-22 минути.

Овошје и потпечено лепче со путер од бадеми и салама

Како изгледа појадокот на најздравите луѓе во светот?

Многумина мислат дека оваа комбинација е премногу чудна. Но, станува збор за навистина вкусен и хранлив појадок.

Јајца и авокадо на потпечено лепче и боровинки

Како изгледа појадокот на најздравите луѓе во светот?

Потпечете црно лепче, на него намачкајте пире од авокадо и јајце испржено на тивок оган. Зачинете го сето тоа со свежи зеленчуци и црвен пипер. Боровинките и зеленчуците се одлични антиоксиданси, а црвениот пипер го стимулира циркулаторниот систем.

Смуди од боровинки и ѓумбир

Како изгледа појадокот на најздравите луѓе во светот?

Овој појадок нуди совршена комбинација од протеини, масти и јаглехидрати. Боровинките и ѓумбирот се полни со витамини кои се корисни за вашиот вид и имунитет.

Овошје, зеленчук и хранливо лепче

Како изгледа појадокот на најздравите луѓе во светот?

Појадувајте потпечено лепче со путер од бадеми, пасирано авокадо, сончоглед и сусам. Можете да додадете и смуди од зеленчуци на менито за појадок. Овошјето и зеленчукот се задолжителни за здрав почеток на денот.

Кајгана со рукола

Како изгледа појадокот на најздравите луѓе во светот?

Кајганата и зелените зеленчуци се одличен извор на протеини и витамини.

Продолжете на следната страница за останатите вкусни предлози за појадок…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар