дете | Кафе пауза

6 совети за како да му помогнете на вашето дете да се справи со токсичните другари

Како да му помогнете на детето кога е „контролирано“ од страна на неговите токсични другари? Прочитајте ги нашите совети.

Најмудриот совет од Пауло Коелјо

Ако го слушаме детето што го носиме во душата, нашите очи ќе светнат уште еднаш. Ако не изгубиме контакт со ова дете, нема да го изгубиме контактот со животот.

Дали знаевте дека користењето сламка за пиење е добро за развојот на вашето дете?

Кога е време да се фрли шишето, некои родители му даваат на своето дете чаша со сламка за пиење, додека други се одлучуваат за чаша со цуцла. И двете се одлични, но, која чаша е подобра за развојот на вашето дете?

Интересни идеи за новогодишни подароци што ќе го израдуваат секое дете

Сите знаеме дека децата се најзаинтересирани за играчките, а често тие играчки немаат посебна функција и ќе им станат здодевни по неколку дена.

Како да реагирате кога вашето дете ќе ве праша дали постои Дедо Мраз?

Купувате божиќни подароци, правите колачи, ја украсувате елката, гледате божиќни филмови, а потоа, како гром од ведро небо, вашето дете ја изговара реченицата: „Дедо Мраз не постои, нели?“

5 начини како да им помогнете на вашите деца да престанат да се плашат од темнината

Иако многу деца го надминуваат стравот од темнина со текот на годините, постојат начини на кои можете да им помогнете порано да се ослободат од овој страв.

Знаци што откриваат дека вашето дете поминува премногу време на социјалните мрежи

Сè поголем број деца бараат потврда за својата вредност на социјалните мрежи и многу лесно развиваат симптоми на депресија и деструктивно однесување.

На која возраст е најдобро вашето дете да го добие својот прв мобилен телефон?

Денес, паметните телефони станаа потреба. Покрај тоа, помладите генерации комуницираат многу почесто преку разни апликации и социјални мрежи отколку лице в лице.

Интересни показатели што го откриваат полот на детето

Овие начини ќе ви помогнат да го откриете полот на детето. Сепак, почекајте докторот да го потврди полот пред да започнете да купувате сина или розова гардероба.

5 ситуации кои укажуваат дека на вашето дете му е потребно родителско внимание

Ниту едно дете не е исто и сите деца имаат различни фази на однесување при растењето, но според психолозите има неколку ситуации за кои е потребно посебно внимание од родителите.

Откријте кои се најдобрите домашни миленичиња за вашето дете

Да се биде сопственик на домашно милениче може да биде наградувачко искуство за дете, а добро избрано домашно милениче може да донесе и години радост. Може да биде идеална можност децата да научат важни животни лекции додека се грижат за живо суштество.

Вирално видео: Ова детенце кое „готви“ со баба му навистина ќе ве насмее до солзи

Готвењето вкусна храна не е лесно, а особено не е кога имате мало дете до вас кое ви „помага“.