22 септември 2020 | Кафе пауза

Интересни показатели што го откриваат полот на детето

Овие начини ќе ви помогнат да го откриете полот на детето. Сепак, почекајте докторот да го потврди полот пред да започнете да купувате сина или розова гардероба.

20 суптилни корејски мудрости што ќе го збогатат вашиот ум

Античката мудрост на корејскиот народ е интригантна мешавина од суптилностите и од уникатните мисловни процеси на Источна Азија во комбинација со локалните обичаи и традиции.

Што се случува во организмот по 10, 20, 30 и 360 минути откако ќе се напиете кафе?

Кафето го зголемува нивото на адреналин, што доведува до побрз проток на крв низ телото и зголемување на бројот на отчукувања на срцето. Но, тоа е само почеток...

Тест: Изберете слика и прочитајте инспиративна порака

Во одреден момент, на сите им требаат зборови на поддршка и мотивација, што ќе ве инспирираат да се потрудите да живеете среќен живот.

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Сигурно се чувствувате непријатно ако имате темни пазуви, а сакате да облечете блуза без ракави или да уживате на плажа во вашиот костим за капење.

Инспирација: Топ 15 најубави рустикални кујни

Овој уникатен стил зрачи со едноставноста што ја наоѓаме во природата, а сепак носи одредена доза на топлина.

Рецепт: Слатко од сливи со рум

Слаткото од сливи е омилено на многумина. Со леб и путер е совршен појадок, а во комбинација со палачинки имате уште повкусен појадок или ужина.

Зошто треба да го исчистите капакот на конзервата и лименката пред да ги отворите?

Конзервите со храна и пијалaци патуваат долго пред да ги купите во најблиската продавница.

Зошто #cottagecore е најновиот тренд на Инстаграм?

Ова лето најновиот тренд #cottagecore ги зазеде профилите на Инстаграм. Но, каков е овој тренд?

1300 скали до врвот: Тврдина со една од најубавите глетки во Црна Гора

Скала по скала до тврдината Св. Иван, погледот кон градот се менува, се откриваат нови убавини, се истражува сценографијата поставена во античкото минато и се вдишува мирисот на природата.