8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Темните пазуви не претставуаавт сериозен проблем со здравјето и често се предизвикани како резултат на заболување на кожата познато како акантоза нигриканс кое ја задебелува и ја затемнува кожата. Сепак, ќе се чувствувате непријатно ако имате темни пазуви, а сакате да облечете блуза без ракави или да уживате на плажа во вашиот костим за капење.

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Овие производи што ги имате во вашиот дом ќе ги ви помогнат да ги отстраните темните дамки под пазувите.

1. Јаболков оцет + сода

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • 2 лажички јаболков оцет
 • 2 лажички сода бикарбона

Што треба да направите: Измешајте го јаболков оцет со сода бикарбоната. Треба да почне да прави меурчиња, а кога меурчињата ќе стивнат, нанесете го растворот во делот под пазувите и оставете го да се исуши. Оставете го неколку минути и потоа исплакнете со ладна вода.

Колку често: Секој втор ден (трипати неделно)

2. Вода од роза + сода бикарбона

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • вода од роза
 • сода бикарбона

Што треба да направите: Направете леплива паста со додавање вода од роза во сода бикарбоната. Нанесете ја оваа паста на темните пазуви и оставете ја да стои 10 минути. Потоа, измијте ја пастата со ладна вода и исушете ги пазувите.

Колку често: Двапати неделно

3. Млеко + куркума + мед

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • 1 лажица млеко
 • 1 лажичка куркума во прав
 • 1 лажичка мед

Што треба да направите: Измешајте сè добро и нанесете ја пастата на пазувите. Оставете да се исуши и потоа исплакнете.

Колку често: Секој втор ден (трипати неделно)

4. Кафеав шеќер + маслиново масло

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • 3 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици маслиново масло

Што треба да направите: Добро измешајте ги состојките. Користете ја смесата за да ги триете пазувите околу 2 минути и потоа оставете ја да стои уште 5 минути. По 5 минути, исчистете ги пазувите користејќи млака вода и избришете ги со мека крпа.

Колку често: Двапати неделно

5. Бадемово масло

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • неколку капки бадемово масло

Што треба да направите: Користете го маслото за да ја масирате темната област под пазувите 8-10 минути.

Колку често: Секој ден

6. Фулерова земја + лимон + вода

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • 2 лажици фулерова земја
 • 1 лажичка сок од лимон
 • вода

Што треба да направите: Измешајте ги трите состојки за да формирате мазна паста. Нанесете ја пастата на подрачјето под пазувите и оставете да стои 15 минути. Потоа, испланете ја пастата со млака вода.

Колку често: двапати неделно

7. Компир

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • еден мал компир

Што треба да направите: Излупете го и изрендајте го компирот, а потоа исцедете го сокот. Нанесете го сокот на вашите пазуви. Оставете го 15 минути и потоа исплакнете со ладна вода.

Колку често: Двапати на ден – еднаш наутро и еднаш навечер пред спиење

8. Масло од чајно дрво + вода

8 третмани што ги отстрануваат темните дамки под пазувите

Што ви треба:

 • 4-5 капки масло од чајно дрво
 • чаша вода

Што треба да направите: Во шише за прскање истурете чаша вода. Додајте 4-5 капки масло од чајно дрво и добро протресете го шишето за да се измешаат состојките. Напрскајте ги пазувите и оставете да се исуши.

Колку често: Секој ден

Погледнете кои се 9-те примени на лимонот во третманите за здравје и убавина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар