1300 скали до врвот: Тврдина со една од најубавите глетки во Црна Гора

Скала по скала до тврдината Св. Иван, погледот кон градот се менува, се откриваат нови убавини, се истражува сценографијата поставена во античкото минато и се вдишува мирисот на природата. Има доволно скали на приближно 260 метри до врвот, но сите се љубопитни да видат повеќе.

Мудрите се искачуваат рано наутро или рано навечер, а на оние кои сакаат да спијат подолго, им се препорачува шише вода и капа. Штом темнината падне, може да биде вистинска авантура, па затоа е паметно да земете и светилки. Ако немате, не чекајте долго по зајдисонцето, бидејќи темнината се спушта веднаш.

1300 скали до врвот: Тврдина со една од најубавите глетки во Црна Гора

Ако не сте во форма, не грижете се – само забавете и уживајте во погледот до еден од најубавите глетки во Црна Гора. Патеката не е страшна, а целата работа ја олеснува тоа што не можете да видите колку далеку е врвот. На пат нагоре, можете да се одморите во близина на црквата Богородица, која ќе ве пречека по 15-тина минути, како и единствената „продавница“ што продава само вода. Секако, не е ефтино, но оние кои се искачуваат со задоволство ќе платат онолку колку што им треба.

По околу половина час до 45 минути искачување, или 6,4 километри, ќе стигнете до вашата дестинација и ќе можете добро да ги разгледате античките ѕидови што биле градени со векови, камен по камен за да го заштитат градот. Средновековните ѕидови се широки до 16 метри и високи до 20 метри, а долги се 4,5 километри.

Од врвот на тврдината ги имате најубавите разгледници на Котор создадени во комбинација на sидови кои се преплетуваат со поглед на моќни планини, заливи и небо, кои не може да се опишат со зборови. Глетка поради која вреди да се премине повеќе од 1300 камени скали. Најдобро е да се уверите сами!

1300 скали до врвот: Тврдина со една од најубавите глетки во Црна Гора

1300 скали до врвот: Тврдина со една од најубавите глетки во Црна Гора

1300 скали до врвот: Тврдина со една од најубавите глетки во Црна Гора

Прочитајте и за овој медитерански град кој е единственото место во светот каде што растат овие необични рози.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар