6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

За жал, не ги демнат само познатите личности. Следењето за време на возењето може да ви ја замрзне крвта и може да направите некој погрешен потег. Прочитајте што да направите за да се заштитите во таква вознемирувачка ситуација.

1. Потврдете дека ве следат

6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

Првото нешто што треба да го направите е да останете смирени и да бидете сигурни дека не претерувате. Одете по заобиколен пат што никој не би го избрал случајно. На пример, свртете 4 пати десно за да завршите на истиот пат. Ако возите по автопат, излезете од автопатот, но наместо да продолжите да возите настрана, вратете се на автопатот.

Исто така, можете да се префрлите на десната лента и да забавите. Автомобилите што се движат зад вас ќе мора да поминат. Ако истиот автомобил е сè уште зад вас, постои шанса дека некој навистина ве следи.

2. Продолжете да возите

6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

Најбезбедна опција за вас е да продолжите да возите. Не обидувајте се да излезете од вашиот автомобил бидејќи некој може да ве нападне. Заклучете ги вратите и затворете ги прозорците – потребни се само неколку секунди за некој да влезе во отклучен автомобил.

3. Не одете дома

6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

Постои можност личноста што ве следи да не знае многу за вас, а најверојатно не сакате да ѝ покажете каде живеете, па затоа останете на пат со голем сообраќај.

Најдобрата опција би била да возите до полициската станица и да почекате во автомобилот додека полицаецот да дојде од зградата.

4. Обидете се да маневрирате за бегство

6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

Полесно е да се оддалечите од некој што ве следи на пат со многу автомобили и знаци за застанување. Обидете се да свртите бидејќи тој што ве следи веројатно нема да може да ги прекрши правилата за возење, а ако го направи тоа, ќе привлече несакано внимание.

Кога застанувате на црвено, бидете подготвени за збунувачко маневрирање. Држете се на растојание од автомобилот пред вас за да можете брзо и лесно да менувате ленти и да се криете од личноста што ве следи.

5. Не покажувајте дека сте забележале дека некој ве следи

6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

Обидете се да не го предизвикувате гонителот и не откривајте дека знаете дека ве следат. Не гледајте многу во ретровизорот и однесувајте се и возете како и обично. Ќе биде подобро ако гонителот мисли дека не бил забележан.

6. Подгответе се да повикате полиција

6 работи што треба да ги направите кога ќе забележите дека некој ве следи со автомобил

Без да покажете дека се интересирате за автомобилот што е позади вас, обидете се да соберете што повеќе информации за изгледот на возачот, моделот на автомобилот, бројот на регистарските таблички, местото каде што возите итн. и јавете се во полиција.

Прочитајте како да дознаете дали некој го користи вашиот мобилен телефон за да ве следи и да ви краде информации.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар