Рецепт: Слатко од сливи со рум

Рецепт: Слатко од сливи со рум

Слаткото од сливи е омилено на многумина. Со леб и путер е совршен појадок, а во комбинација со палачинки имате уште повкусен појадок или ужина. Го збогативме добриот рецепт за слатко од сливи со една миризлива состојка – рум.

Рецепт: Слатко од сливи со рум

Потребни состојки:

  • 1 кг измиени и исчистени сливи
  • 500 г шеќер (или по вкус)
  • 30 -50 милилитри рум (или по вкус)

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги сливите и исчистете ги. Ставете ги во тенџере и оставете да се варат на среден оган. Не заборавајте да ги промешувате.
  2. Сливите наскоро ќе започнат да испуштаат сок и тогаш можете само повремено да ги мешате и да ги готвите на тивок или среден оган. Важно е мешавината да врие постојано.
  3. Кога сливите се целосно распаднати, додадете шеќер. Продолжете да готвите така што вишокот течност испарува, џемот се згуснува и секоја кожа од слива се дели. Потоа додадете рум. Се вари уште една минута или две, така што алкохолот испарува и останува само убав мирис.
  4. Проверете дали џемот е готов. Ставете лажица џем на чинија и почекајте да се олади. Ако оладениот џем повеќе не е течен, туку густ, тогаш е подготвен.
  5. Измијте ги теглите. Вклучете ја рерната на 100 степени Целзиусови (по можност на вентилаторот) и ставете ги влажните тегли со капаците во рерната.
  6. Оставете ги околу 20 минути. Теглите ќе се исушат и дезинфицираат. Чувајте го врелиот џем во врели тегли и затворете го цврсто веднаш. Теглите чувајте ги во загреана, но исклучена рерна додека не се изладат.

Можеби ќе сакате да го пробате овој рецепт за колач со кокос и чоколадна глазура.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар