Рецепт за колач со кокос и чоколадна глазура

Рецепт за колач со кокос и чоколадна глазура

Овој сочен и мек десерт се топи во уста.

Рецепт за колач со кокос и чоколадна глазура

Потребни состојки:

За бисквитот:

 • 2 јајца
 • прстофат сол
 • 7 лажици шеќер
 • 100 милилитри масло
 • 200 милилитри млеко
 • 200 грама брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 2 лажици какао

За филот:

 • 1 литар млеко
 • 7 лажици гриз
 • 5 лажици шеќер
 • 2 ќесички ванилин шеќер
 • 200 грама кокос

Начин на подготовка на филот:

Ставете го млекото да зоврие. Кога ќе почне да врие, додајте го гризот и промешајте.

Додајте ги шеќерот и двете ќесички ванилин шеќер.

Гответе на тивок оган две до три минути, а потоа додајте го кокосот и измешајте сè добро.

Оставете го филот да се олади.

Начин на подготовка на бисквитот:

Додајте го шеќерот во јајцата и добро изматете со миксер.

Додајте ги останатите состојки, прво маслото, потоа млекото, брашното, солта и прашокот за печиво и на крајот додајте го какаото.

Измешајте сè, а потоа ставете ја смесата во сад за печење.

Кога бисквитот ќе се испече, нанесете го филот.

Потоа, прелијте го колачот со растопено чоколадо за готвење.

Оставете да се излади и послужете.

Погледнете го овој рецепт за баклава со вишни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар