5 ситуации кои укажуваат дека на вашето дете му е потребно родителско внимание

5 ситуации кои укажуваат дека на вашето дете му е потребно родителско внимание

Однесувањето на децата е секогаш добар показател за тоа што треба да се направи повеќе во воспитувањето и на што треба да се посвети поголемо внимание. Ниту едно дете не е исто и сите деца имаат различни фази на однесување при растењето, но според психолозите има неколку ситуации за кои е потребно посебно внимание од родителите.

5 ситуации кои укажуваат дека на вашето дете му е потребно родителско внимание

1. Пребирливи се околу храната

Децата често се пребирливи во изборот на храна и одлучно одбиваат да јадат одредена храна. Ова може да биде знак дека вашето дете има емоционални проблеми. Научниците откриле дека многу пребирливите деца се дијагностицираат со депресија почесто отколку децата кои јадат сè.

2. Тие се чувствителни околу облеката

Тие може да одбијат да носат некои парчиња облека, но нема да сакаат да ги соблечат другите, дури и ако се искинати. Во исто време, детето не се грижи за времето и можеби ќе сака да стави капа во текот на летото или да носи маица во текот на зимата. Многу родители сметаат дека ова се едноставни каприци. Иако ова е чест случај, тоа исто така може да биде знак на зголемена анксиозност.

3. Тие користат телефони и таблени почесто од вообичаено

Многу деца сакаат да играат игри на своите паметни телефони или компјутери, но децата кои се под стрес можат да поминат повеќе време пред екранот. Научниците откриле дека зависноста од уреди може да биде знак на зголемена анксиозност и стрес. Ако некое дете помине многу време на својот паметен телефон, веројатно се плаши дека ќе пропушти важен настан или порака.

4. Бараат нови играчки

Многу родители биле во ситуации кога детето ги моли за нови играчки додека плаче. Се верува дека сите деца ја поминуваат оваа фаза, но според психологот Људмила Петрановска, тоа не е сосема точно. Детето обично не се грижи за работи што му недостасуваат во животот сè до тинејџерските години. Нивниот свет е полн со сè што им треба. Меѓутоа, ако родителите често се караат околу своите финансии во присуство на детето или го обвинуваат детето за трошоците, во овој случај, детето мисли дека светот е место каде нешто секогаш недостасува. Тогаш смета дека мора да работи напорно за да ги заврши работите. Затоа децата кои го имаат овој недостаток секогаш молат за нови играчки, дури и за оние што не им се потребни. Тие само сакаат да видат дали родителите можат да се грижат за нив.

5. Постојано бараат нови информации

Според психолозите, ако детето постојано бара информации на Интернет, ги следи вестите и поставува повеќе прашања од вообичаеното, тоа може да биде знак на зголемена анксиозност. Ако откриете дека вашето дете станало многу позаинтересирано за некои работи и постави прашања од типот „Што ќе се случи ако започне земјотрес?“, обидете се внимателно да откриете што го мачи и кажете дека сте подготвени да го слушате и да му помогнете.

Прочитајте и зошто не треба да ги учите децата да споделуваат додека сè уште се мали?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар