Ако го слушаме детето што го носиме во душата, нашите очи ќе светнат уште еднаш. Ако не изгубиме контакт со ова дете, нема да го изгубиме контактот со животот.

Најмудриот совет од Пауло Коелјо

Сите ние пораснавме, но имаме едно мало дете во нас. Дете во душата кое треба да се негува. Најголемата грешка на некои луѓе е обидот да ги скријат желбите на внатрешното дете. Ние мора да го слушаме детето што некогаш бевме и кое сè уште живее во нас.

Најмудриот совет од Пауло Коелјо
Ова дете разбира волшебни моменти. Можеме да ги пригушиме неговите липања, но не можеме да го замолчиме неговиот глас. Ако не се родиме повторно, ако веќе не го гледаме животот со невиност и ентузијазам од детството, тогаш нема смисла да се живее повеќе. Нека детето во вас малку ги преземе работите поврзани со вашето постоење. Ова дете вели дека секој ден е различен. Да направиме детето повторно да се чувствува сакано. Да го задоволиме ова дете – дури и ако тоа значи да се однесуваме на начин на кој не сме навикнати, дури и ако во очите на другите се чини глупаво.

Ако го слушаме детето што го носиме во душата, нашите очи ќе светнат уште еднаш. Ако не изгубиме контакт со ова дете, нема да го изгубиме контактот со животот.

Прочитајте ги и овие инспиративни цитати од Пауло Коелјо кои ќе ве потсетат дека животот вреди да се живее.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар