вредности | Кафе пауза - Part 3

10 нормални работи кои во денешно време не изгледаат така

Станавме себични и исплашени за себе и за сопственото преживување. Станавме завидливи и љубоморни, наместо радосни за успехот на другите.

18 знаци дека сте во врска со потенцијалната сопруга

Ова се знаците кои покажуваат дека сте во врска со девојката која треба да ви биде сопруга.
Датум: 05 јан 2015
, Автор:

Тест на личноста: Кои се вашите главни карактерни особини и животни вредности?

За да го направите тестот, најпрво треба да ја прочитате приказната.
Датум: 04 дек 2014
, Автор:

Проверете дали сте родени еден за друг

Во врска сте, задоволни сте и среќни сте заедно. Меѓутоа и понатаму се прашувате дали сте судени еден за друг. Прочитајте ги овие 10 знаци и веднаш дознајте дали сте сродни души.
Датум: 21 окт 2014
, Автор:

Совети за 20-годишниците: Како да го извлечете најдоброто од себе?

Еве како во екот на младоста да го извлечете најдоброто од себе.
Датум: 29 сеп 2014
, Автор:

Книга: „Малиот принц“ – Антоан де Сент-Егзипери

Иако замислена како книга за деца, оваа филозофско-лирска сказна, прави повеќе длабоки и идеалистички поенти за животот и човековата природа, со што претставува неповторливо четиво не само за децата, туку и за читателите од сите возрасти.

Да живееме, цел живот!

Еве неколку практични совети, на кои ако работиме напорно и континуирано, може да влијаат позитивно на нашиот живот.
Датум: 19 апр 2014
, Автор:

5 реченици на Махатма Ганди кои ќе ве инспирираат

Овие зборови на Махатма Ганди ќе ве инспирираат и мотивираат, а позитивните мисли секогаш одат заедно со шолја добро кафе.
Датум: 11 мар 2014
, Автор:

Идоли и високи потпетици

Жените меѓусебно се гледаат како конкуренција, не за работа или кариера (што до негде би било прифатливо), туку за вниманието на мажите...
Датум: 12 јан 2014
, Автор:

Учи за да не работиш

Поправете ме ако грешам, на 60 години ич нема да ви биде гајле која ви била профилната слика, каде сте се тагнале и што другите мислат за вас. Ќе се навраќате на спомени кои ви го обележале животот.
Датум: 01 дек 2013
, Автор:

Импресивни цитати на големиот Толстој

„Сите среќни семејства наликуваат едно на друго, секое несреќно семејство е несреќно на свој начин.“
Датум: 31 окт 2013
, Автор:

Како да го одберете вистинскиот факултет?

Наместо да донесете погрешна одлука, која ќе влијае на остатокот од вашиот живот, посветете малку време на себе и концентрирајте се на прашањата кои со сигурност ќе ви помогнат.