вино | Кафе пауза

Идеални за празничната трпеза: Чоколадни бомбици со вино

Комбинацијата од вино и чоколадо е едноставно незаменлива!

Што и како ќе пиеме во 2021 година: Нови навики и вински трендови

Пандемијата само ги забрза трендовите на умерена потрошувачка, заедничко готвење и умерено уживање во храната и виното.

Италијанско село на виното каде што следната година може да ве пречека забава секој ден

Доброто вино е една од најважните работи за Италијанците, па затоа тие излегоа со убава идеја оваа година на селото Бароло да му дадат титула „Citta Vino“ или да го наречат град на виното.

Каде се произведува најскапото вино во светот?

Иако првите асоцијации за квалитетно вино се Италија и Франција, во потрага по една од светските престолнини на вино, не мора да одите многу далеку.

Најмоќниот пијалак: Толку е силен што можете да го пиете само двапати годишно!

Нашето тело понекогаш треба да се исчисти, а овој природен лек помага да се ослободиме од токсините и да ја подобри циркулацијата.

Сангрија со бело вино, смокви и круши

Бело вино со круши и смокви, а можеби и малку цимет е совршена комбинација за почетокот на есента!

7 начини како да го искористите преостанатото вино

Отворивте шише скапоцен пијалак и се прашувате како да го искористите преостанатото вино? Секоја капка од овој божествен пијалак можете да ја искористите многу паметно.

Како да ја извадите плутената тапа што паднала во шишето вино?

На сите ни се има случено да пробаме да отвориме шише вино и да ја „изгубиме“ плутената тапа на дното на шишето. Иако нема да се случи ништо и виното ќе биде добро за пиење, овој трик ќе ви помогне да ја извадите.

Вино и Зен: Дали е ова едноставно решение за здраво срце?

Срцевите болести се убиец број еден ширум целиот свет.
Датум: 05 јул 2019
, Автор:

13 интересни примени на виното што веројатно не сте ги знаеле

Ако имате старо вино дома, постојат многу начини на коишто можете да го искористите.

Девојките што пијат розе вино сакаат да ги знаете овие 7 нешта за нив

Можеби си мислите дека се многу едноставни, здодевни и монотони, но тоа е далеку од вистината!

Правилно пиење вино, според советите на врвни сомелиери

Вкусот на едно вино не зависи само од видот грозје од кое е произведено, туку и од географското поднебје каде грозјето е одгледано.