Што и како ќе пиеме во 2021 година: Нови навики и вински трендови

Што и како ќе пиеме во 2021 година: Нови навики и вински трендови

Минатата година, повеќе од кога било досега, винската индустрија ги почувствува ефектите од светската криза и тешко дека нешто ќе се промени во првите месеци од 2021 година. Иако пандемијата покажа дека во моментов е тешко да се предвиди нешто, сепак, според експертите, има забележителни трендови кои ќе продолжат и во 2021 година.

Што и како ќе пиеме во 2021 година: Нови навики и вински трендови

„Ќе продолжиме да ги избегнуваме преполните барови и ресторани, така што потрошувачката на вино дома ќе продолжи да расте, ќе се дегустира на виртуелни работилници, а ќе расте и побарувачката на вегански вина. Акцентот ќе биде ставен на добро познати и врвни брендови. Ова не е ништо ново за производителите на вино, имајќи предвид дека мотото „помалку, но подобро“ беше омилено кај љубителите на вино во последните неколку години и ја отсликува не само потребата за квалитетно вино, туку и концептот на уживање во виното како дел од оброкот“, вели Марино Маркешиќ, сопственик на светски познатиот бренд „Кабола“.

Пандемијата само ги забрза трендовите на умерена потрошувачка, заедничко готвење и умерено уживање во храната и виното кои се појавија на крајот на 2019 година. Поради новонастанатата ситуација, се променија и начините на дружење, но и каналите за дистрибуција, така што никогаш не било полесно да се стигне до омиленото вино со помош на нарачка преку Интернет и достава до дома.

Сомелиерите велат дека љубителите на вино ширум светот ги замениле богатите и слатки вина со полесни, свежи вина, со помалку шеќер и со низок сулфит, а тој тренд сигурно ќе продолжи и во наредните години.

Прочитајте каде се произведува најскапото вино во светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар