Кои се несаканите ефекти од чајот од камилица?

Кои се несаканите ефекти од чајот од камилица?

Иако несаканите ефекти не се чести, камилицата може да предизвика повраќање, поспаност и алергиски реакции, како што се проблеми со дишењето, иритација или оток на усните, на јазикот или на лицето.

Кои се несаканите ефекти од чајот од камилица?

Луѓето кои се алергични на бела ротквица, хризантема или амброзија не треба да пијат чај од камилица. Исто така, камилицата може да реагира со некои лекови, па затоа треба да бидете внимателни ако ги користите следниве лекови:

  • Антикоагулантни и антитромбоцитни лекови, како што се варфарин, клопидогрел и аспирин. Употребата на овие лекови заедно со камилица го зголемува ризикот од крварење.
  • Лекови за крвен притисок – камилицата може да предизвика загрижувачки низок крвен притисок кога се меша со овие лекови.
  • Лекови за дијабетес – го зголемува ризикот од хипогликемија.
  • Седативи (барбитурати, антидепресиви, бензодиазепини и лекови за срцев удар) и билки (валеријана) – нивното дејство може да се зголеми значително кога се користи и камилица.
  • Лекови што се разградуваат во црниот дроб, како што се статини, антифунгални лекови и фексофенадин – познато е дека црниот дроб ја разложува камилицата и има можност да реагира со лековите кои имаат слична улога.

За да ги избегнете овие несакани ефекти, направете алерго-тест или консултирајте се со лекар за да знаете дали вашето тело може да ја толерира оваа билка.

Прочитајте дали е подобро да пиете ладен или топол чај.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар