Начини на негување на кожата во 2021 година

Начини на негување на кожата во 2021 година

Пандемијата го промени начинот на живот, вклучувајќи го и начинот на грижа за кожата. Сè повеќе луѓе поминуваат многу време пред компјутер и бараат совети како да се грижат за кожата и за телото дома. Иако е неблагодарно да се прават какви било предвидувања за иднината, дерматолозите може да ви откријат во која насока ќе се движат ритуалите за нега на кожата.

Начини на негување на кожата во 2021 година

Третмани со маски

Носењето заштитни маски на лицето доведе до зголемен број проблеми со акните на лицето. Таканаречените „маскни“ се акни што се јавуваат поради честото и долгорочно носење на маската. Во овој поглед, третманите за кожата на лицето ќе се фокусираат на темелно чистење на кожата и примена на производи што се нежни, но доволно ефикасни за да создадат бариера помеѓу бактериите и вашата кожа. Различни растителни масла, како и липидите, ќе играат важна улога во оваа област.

Домашен хемиски пилинг

Бидејќи е невозможно да се каже уште колку долго ќе трае пандемијата, ќе мора да правите одредени третмани дома, кои инаку би ги правеле во салон за убавина. Хемискиот пилинг на лицето е еден од нив. Веќе се појавија пакувања за хемиски пилинг што може да го правите дома и тие содржат детални упатства за ефикасно решавање на специфичните проблеми со кожата, како што се дамки, пигментација или стареење на кожата.

Затегнување на кожата

Она што стана многу забележливо на видеоповиците е долниот дел на лицето, кој ги вклучува вилицата, брадата, долната усна и вратот. Сè повеќе жени се видливо незадоволни од опуштениот изглед на својата кожа во оваа област, а оваа година се очекува зголемен број третмани дизајнирани специјално за затегнување на долниот дел на лицето и вратот во домашни услови. Третманите со микроигли и ботокс наменети за домашна употреба, со ефект на затегнување, ќе бидат многу популарни.

Заштита на кожата од сина светлина

Можеби порано не обрнувавте многу внимание на присуството на сина светлина што зрачи од екранот на вашиот компјутер. Исто така, мобилните телефони и таблетите имаат ваков вид светлина, што доведува до предвремено стареење на кожата. Она што треба да биде задолжително оваа година е секојдневното нанесување крем за сончање, што создава бариера помеѓу вашата кожа и дејството на сината светлина.

Прочитајте колку долго треба да чекате за ефектот на козметичките препарати.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар