Кокосово кафе со само 3 состојки – совршено за велигденските пости!

Наполнете ја енергија за време на празничните пости

Кокосово кафе со само 3 состојки – совршено за велигденските пости!

Потребни состојки:
  • 120 милилитри ладно црно кафе
  • 400 милилитри кокосово млеко
  • 2 смрзнати банани со средна големина
Опциони додатоци:
  • Кокосов шлаг
  • Кокосови трошки
  • Вегански чоколаден сируп
Начин на подготовка:

Барем 2,3 часа порано или претходната ноќ, сместете го кокосовото млеко во фрижидер и оставете го да се олади. Потоа сипете го кафето во калап за лед и сместете го во замрзнувач. Кога овие две состојки ќе бидат подготвени, ставете ги замрзнатите банани во блендер и матете додека не добиете ситни трошки. Додајте го кокосовото млеко. Повторно матете, овој пат сè додека не добиете хомогена и мазна смеса. Потоа додајте ги и ледените кафе коцки и продолжете со матење.

Сипете ја добиената смеса во две чаши. По вкус, декорирајте со кокосов шлаг, кокосови трошки или вегански чоколаден сируп.

Овој рецепт е совршен и за веганите, како и за оние што се на безглутенска исхрана, оние што не консумираат лактоза и оние што ја следат палео диетата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар