Животниот циклус на љубовните врски

Животниот циклус на љубовните врски

Парискиот фотограф Џулиен Маув ги документира случувањата во љубовните врски преку колекција фотографии, која тој ја нарече „Безнадежни романтичари“. Станува збор за емоционална приказна составена од запознавање, вљубување, несогласувања, разделба и обид за повторно смирување. Фотографиите се испланирани до совршенство, со внимавање на секој детаљ.

Животниот циклус на љубовните врски

Во серијата фотографии има два главни ликови кои минуваат низ вообичаените фази на љубовните врски. Фотографот објаснува дека целиот проект е инспириран од очајната потрага по совршената љубов која ја гледаме во филмовите и за која читаме во книгите. Тој вели:

„Кога реалноста ќе ја прегази магијата на љубовта и ќе исчезне илузијата за романтичните клишеа, мажите и жените почнуваат да се гледаат какви се навистина. Со настапувањето на реалноста, доаѓаат и тешките мигови кога мора да ја ускладиме нашата врска со нашите очекувања.“

Животниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врскиЖивотниот циклус на љубовните врски

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар