Шарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздух

Шарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздух

Фотографката Патрисија Алмеиде неодамна ги направила овие прекрасни фотографии во текот на разиграната инсталација на чадори, поставена во Агуеда, Португалија. Фотографиите ги сликала со нејзиниот Ајфон и со фотоапарат. Како создадени во некоја бајка, чадорите изгледаат како магично да лебдат во воздухот.Шарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздухТаа напишала на нејзиниот профил на Фликр:

Во јули во Агуеда, некои улици се декорирани со чадори во разни бои. Се почувствував како мало дете, вчудовидено од толку многу бои. Оваа инсталација таа ја нарекува Umbrella Sky или Небо од чадори.“

Шарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздухСигурно и вам ви се допаѓа ваквиот забавен вид на надворешна уметност. Покрај убавината на веселите чадорчиња кои висат на небото, тие овозможуваат и убава сенка за пешаците во овие пеколни летни денови. Волшебно, зар не?!Шарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздухШарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздухШарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздух


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар