Најубавиот студентски дом на светот

Студентскиот дом „Tietgen“ се наоѓа во Копенхаген и има капацитет за сместување на 361 студент. Тој се одликува со авангардна архитектура, за која досега има добиено и многу признанија.

Најубавиот студентски дом на светот

Архитектите се одлучиле за кружен облик на оваа градба, бидејќи сметале дека кругот е симбол на еднаквост и заедништво, двата главни принципа по кои сите се водат во овој студентски дом. Да постојат вакви студентски домови во Македонија, учењето би било многу позабавно.

Најубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светотНајубавиот студентски дом на светот

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар