Оригами архитектура

Многу уметници ја користат древната јапонска уметност оригами во креирањето на своите дела. Архитектите не се исклучок од оваа појава, па затоа имаме привилегија да уживаме во некои прекрасни градби за кои инспирацијата е црпена оттаму. Тоа најчесто се музеи, но има и административни згради, куќи, научни центри, па дури и капели.

Оригами архитектура

Чоколадниот музеј Нестле во Мексико Сити

Оригами архитектура

Музејскиот комплекс Каруизава Во Нагано, Јапонија

Оригами архитектура

Музејот на уметноста во Тел Авив, Израел

Оригами архитектура

Фестивалската сала на Тиролер Фестшпиле во Ерл, Австрија

Оригами архитектура

Железничката станица Ориенте во Лисабон

Оригами архитектура

Инсталација на саем во Шангај

Оригами архитектура

Центарот за обновлива енергија и технологија во Нингбо, Кина

Оригами архитектура

Зградата на Министерството за здравство во Билбао, Шпанија

Оригами архитектура

Зградата на банката Берклис во Париз

Оригами архитектура

Капелата во болницата Сен Луп во Помпапле, Швајцарија

Оригами архитектура

Куќа во Австралија

Оригами архитектура

Павилјонот во паркот во Куенка, Шпанија

Оригами архитектура

Куќа во Барселона

Оригами архитектура

Бензинската пумпа Хелиос Хаус во Лос Анџелес

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар