Модерни жени од Африка се облекуваат во традиционалната облека на нивните предци

Модерни жени од Африка се облекуваат во традиционалната облека на нивните предци

Предците, културата и традицијата се 3 работи кои денес за жал сè помалку се помнат и почитуваат. Чувствувајќи се и самата оддалечена од своите корени, фотографката Јоана Кумали која доаѓа од Брегот на Слоновата Коска решила да фотографира модерни и софистицирани жени од Африка кои позираат облечени во традиционалната облека на нивните предци. Прекрасните фотографии се доказ за уште поубавите и богати култури кои некогаш постоеле на тие предели.

(17)-prekrasni-fotografii-od-moderni-zheni-od-Afrika-oblecheni-vo-tradicionalnata-obleka-na-nivnite-predci-kafepauza.mk

Секоја фотографија раскажува приказна за различна култура, а фустаните кои девојките ги носат се истите фустани кои ги носеле и нивните баби неколку децении претходно. Погледнете…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар