Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Џони Милер е фотограф кој секогаш ги нагласувал урбаните, културните и социјалните проблематики во неговите дела. За неговиот проект „Нееднакви сцени“ фотографот ја прикажал социјалната и економската разлика низ целиот свет преку фотографии направени од воздух. Целта му е да ја зголеми свеста за нееднаквоста преку уметноста.

1. Јоханесбург, Јужна Африка

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Проектот започнал кога Милер се преселил во Јужна Африка во 2012-та година за да изучува антропологија. Неколку години подоцна го проширил проектот и направил стотици фотографии во Мексико, Индија, Танзанија, Кенија и други држави.

2. Кејптаун, Јужна Африка

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

За време на апартхејдот, голем број патишта и други граници биле изградени во разни градови во Јужна Африка за да ги одделат луѓето според расата. Иако апартхејдот завршил во 1994-та година, многу од границите се гледаат и денес.

3. Мумбај, Индија

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Фотограф користи дрон за ја покаже нееднаквоста на начинот на живеење низ целиот свет

Ова е најнаселениот град во Индија и брои 22 милиони жители. Мумбај е град во кој постои екстремна сиромаштија, но и екстремно богати луѓе.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар