25 неверојатни споменици од поранешна Југославија

25 неверојатни споменици од поранешна Југославија

Овие скулптури биле направени по барање на поранешниот југословенски претседател Јосип Броз Тито, во 60-тите и 70-тите години на минатиот век, а поголемиот дел од нив ги одбележуваат местата на кои се одвивале најголемите битки од Втората светска војна на територијата на Југославија или пак места каде што се наоѓале некои концентрациони логори.
25 неверојатни споменици од поранешна ЈугославијаТие се дизајнирани од различни скулптори и архитекти како што се Душан Џамоња, Војин Бакич, Миодраг Живковиќ, Јордан и Искра Грабул, Богдан Богданович, Градимир Медаковиќ и други. Сите пренесуваат моќен визуелен ефект да се покаже довербата и силата на една социјалистичка земја. Во 80-тите години на 20 век, овие споменици носеле милиони посетители на годишно ниво, особено млади пионери за нивното патриотско образование. По распадот на Југославија во раните 90-ти години, тие биле тотално напуштени и нивното значење се изгубило во минатото.
25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна ЈугославијаВо периодот од 2006 до 2009 година, белгискиот фотограф Јан Кемпенерас направил тура низ територијата на поранешна Југославија и со помош на мапа на споменици од 1975 година, ги направил овие прекрасни фотографии. Неговите фотографии го поставуваат прашањето: Дали овие поранешни споменици, можат да продолжат да постојат како обични скулптури? Нивната физичка пропадната состојба и институционална негрижа го одразуваат општествениот историски распад, но од друга страна и без нивната симболика тие изгледаат неверојатно. 25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија25 неверојатни споменици од поранешна Југославија


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. biba Reply

  ste trebale iminjata da im gi napishete i kaj se naodjaat .

 2. Anomis Reply

  poveketo se od jesenovac, logorot vo hrvatska, a toa na 5tata slika e vo krusevo makedonija hahahah se zz

 3. nikola Reply

  se slagam so biba.. Iminjata i kade sa naogaat, pa i avtorite po moznost…

 4. Toni Reply

  Ne silata na socijalizmot,ja gledame silata na kreativnosta i skulpturalnite resenija.

 5. Tito Reply

  Naravo ucenie I sto sega imperijata propadna Moze da se zakluci od trosenje pari za spomenici nema air .. Istorijata e skola Lenin stalin sadam trosenje pari za dzabe

 6. ели Reply

  оргомни, гломазни, диспропорционални……..и после сите мрчат за Скопје 2014, а овие грдосии никој не ги споменува. На жалост цело Скопје изгледа како овие “скулптури”-грозно, сиво, унакажано

  • Demonic Reply

   Плоштадот во Скопје е ептен пренатрупан без никаква естетика. Ова за сметка на Скопје е многу поуникатно.

   Ја видов пред некој месец компилацијава на најн-гег…многумина луѓе од страна беа фесцинирани и не можеа да си поверуваат дека нешто волку „вонселенско“ и „вонвременско“ било изградено пред пола век.

 7. Tito Reply

  17 slika e opstinskata zgrada vo kolasin crna gora

 8. anonimna Reply

  a 4 slika kade se naoga

 9. igor Reply

  cool cool cool!!!!

Остави коментар