Тест: која половина од мозокот повеќе ја користите?

Тест: која половина од мозокот повеќе ја користите?

Луѓето се различни. Некои повеќе се интересираат за наука и учење нови работи со кои ќе ја развиваат својата логика и ќе ги прошируваат своите умствени капацитети, додека други преферираат филозофски начин на живот, потпирајќи се на своите инстинкти, емоции и интуиција. Двете половини од мозокот имаат различни функции, па во зависност од тоа кој дел повеќе го користите, таков ќе биде вашиот карактер.

Дали девојката се врти во насока на стрелките на часовникот или обратно?

Тест: која половина од мозокот повеќе ја користите?

 • Доколку сметате дека танчарката се врти во насока на стрелките на часовникот, тогаш вие повеќе ја користите десната страна од мозокот, и обратно.
 • Повеќето луѓе движењето на девојката го гледаат во насока обратно од движењето на стрелките на часовникот, што значи дека повеќе ја користат левата страна од мозокот.
 • Доколку се концентрирате и се задлабочите во анимацијата, можете да го промените правецот на движење. Ако успеете да го смените правецот, значи дека умеете да промените и дел од себеси. Обидете се!

Тест: која половина од мозокот повеќе ја користите?

Функции на левата страна од мозокот Функции на десната страна од мозокот
Употреба на логика Базирање на чувства
Забележување детали Широк спектар на гледишта
Потпирање на факти Водење според имагинацијата
Меморирање голем фонд на зборови Меморирање симболи и слики
Живеење во сегашноста и минатото Живеење во сегашноста и иднината
Математика и наука Филозофија и религија
Интелигенција Логично разбирање
Вештина Верување
Свест Почит
Меморирање според редослед и перцепција Ориентација во простор
Паметење имиња на објекти Разбирање на функциите на уредите
Базирање на реалност Базирање на фантазија
Стратешко размислување Простор за нови можности
Практичност Импулсивност
Безбедност Преземање ризици

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. marija Reply

  HMmmm neznam bas dali e prifatliva logikava leva i desna hemisvera se razlicni vo nesto ama vaka funkciite tesko deka se podeleni…..

 2. гоги Reply

  како и да е , убава е сликата на отворениот череп.

 3. mmmm Reply

  ja mislam deka se mene… i na dvete strani se dvize

 4. pepe Reply

  ziva prevara… sepak dobra animacija

  • a? Reply

   sho ti e na tebe toa-zhiva priroda?

 5. Мерлинка Reply

  -Држи вода овдека, докажано е дека оние кои пишуваат со десна рака имаат подбро развиена лева страна.. Препознав многу мои способности и маани-само математиката штрчи овдека..

  • monnnn Reply

   i kaj mene istoto, levata strana od mozokot, ama za matematika, teshko :)))

 6. LA Reply

  Shto znachi ako site nabroeni funkcii na levata i desnata strana na mozokot gi prepoznav kaj mene?!

 7. Кафе пауза Reply

  @LA дека си интелектуално, емотивно и креативно урамнотежена личност 🙂

 8. ddd Reply

  Posle izvesno vreme devojkata go menuva pravecot na dvizenje :))) i dominantnata strana na mozokot ne se odreduva taka lesno

 9. JAs Reply

  Promeniv….i dvete nasoki gi gledam…..duri gledam i momentot koga se menuva dvizenjeto …ako voopsto se menuva…..kako i da e…cel mozok go koristam………

 10. aleksasndar Reply

  mnoooogu bil vickast izglea onoj koj ja napravil aplikacijata …i mnooooogu mu rabotela logikata….ccccc katastrofa 4ove4e

 11. Snowflake Reply

  Gi pronajdov totalno dvata opisi. :@Merlinka…se soglasuva so tebe za komentarot.Samo neznam shto da kazam jas shto mozam slobodno da pishuvam i so dvete race ::D

 12. alek Reply

  ja vrtam kako sakam duri ne ja ostavam da napravi cel krug :))))) sto znaci toa ?

 13. MD Reply

  Nema vrska 🙂 animacijata na slikata se menuva 😉

 14. Boyana Reply

  aaaaa 😐 nikako nemozam da ja smenam .. se vrti vo obratna nasoka uporno i uporno..

 15. Boyana Reply

  hahahhh ja sfativ finata kako e napravena animacijava, sega si ja teram devojkava levo-deso :)))
  hint: gledajte ja vo ispruzenata noga, ke primetite deka koga go pravi krugot shto e od zadnata strana taa e na ista visina, znaci koga ke stigne nogata na 3h ili 9h fokusirajte se i zamislete kako ja menuva nasokata 😉

 16. Elena Reply

  Nikako ne mozam da go promenam pravecot na levooo…!!
  Ne sfakam kako moze voopsto da se dvizi obratno od strelkite!?!?!
  si se dvizi vo pravec na strelkite na casovnikot.. leleee aj help!
  Kako vie levo-hemisferci ja gledate?
  Sto gledate potocno na slikata, kade gledate?! 😀

  • eli Reply

   Elena, probaj da se fokusiras na senkata od spustenata noga, bez problem ke ja vrtis posle levo-desno:D

 17. Ana Reply

  Mene i na dvete strani mi se vrti 😀 😀

 18. kristina Reply

  eden period tancarkata se vrti kon strelkite na 4asovnikot a potoa go menuva pravecot zna4i obratno od strelkite na 4asovnikot zavisi vo koj period ke poglednes!

 19. kristina t.s. Reply

  vtevme vtevme….se zezam po moe obratno od strelkite na 4asovnikot!!kako i da e bobra zanimacija

 20. Sherif Reply

  devojkata se menja na nekolku sekundi ne e deka nie sme uspeale taka da gledame. samo ne ubeduvaat deka moze da smenime nesto 😀

 21. Стефан Reply

  глупости…одете надолу колку да се гледа само стапалото на ногата па вратете се и така неколку пати и ќе забележите дека тогаш ја менува насоката на движење. нема никаква врска која страна на мозокот ја користиме и не можеме сами да ја промениме страната на која што гледаме дека се врти!

 22. LiaD Reply

  Ako se zadlabocis malku za dve minuti moze da se menuva vrtenjeto na levo i na desno, samo treba malku vreme dodeka mozokot da go prifati. INaku prv pat ja vidov na desno, ama nemase problem dva tri pati da ja svrtam vo obratna strana. Dobra vezba btw 🙂 Ke ja vrtam pak pred da rabotam nesto kreativno ili legicno da vidam dali ke mi gi podobri performansite,

 23. Sara Reply

  Jako e jas ja kontroliram zenskata wowww malce me boli mozokot ali jaka vezba bravo

 24. Алек Reply

  Неколку секунди анимацијата се врти кон лево а последователно и на десно лоша анимација или ја сум многу неодреден?

 25. Маца Reply

  добар трик 🙂 девојката се врти и лево па десно со одреден интервал, дали се лажам? или пак сум преинтелегентна? 😀

 26. блабла Reply

  На одредено време ја менува страната на движење.
  Најпрвин е десно, а потоа на лево. Епа супер сите интелигентни сме ко така 😀

 27. alex Reply

  Interesno i mene mi uspea 😀

 28. Марио Reply

  ја гле’ам анимацијата, ми оди едно, го читам текстот, се враќам на анимацијата и обратно ми некако :/…

Остави коментар